Stránka 1 z 1

Malý srp na trávu/seno atd...

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2017 10:10
od Jakub Tyl
Rakouští Husaři na tažení používali nějaký malý srp, kterým byli schopni lehce shromáždit trávu a podobné rostliny pro své koně. Předpokládám, že takový srp se používal napříč různými jezdeckými jednotkami té doby.
Máte někdo ponětí o jaký srp se jednalo? Jaký byl jeho tvar a velikost? Jednalo se o klasický zemědělský malý srp, jednalo se o nějakou zmenšenou verzi klasického srpu nebo šlo o nějakou unikátní kompaktní verzi srpu se speciálním tvarem?

Zde jsou příklady dvou různých tvarů srpů:
toto je klasický zemědělský srp:
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/or ... b2b567.jpg

toto je kompaktnější tvar, na obrázku je sice nějaký asijský výrobek, ale nástroje s podobnou čepelí a dřevěnou rukojetí jsem viděl někde v rámci evropských nástrojů, nevím ale, kde to bylo.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/or ... 05fd7f.png

Re: Malý srp na trávu/seno atd...

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2017 15:57
od Tom
To druhé, asijské, nebude na trávu. Je to nůž/sekáč se širokým záběrem použití a celkem dlouhou historií od starověku do dneška, v celé Evropě a evidentně tedy i na jiném kontinentě. V angličtině se se mu říká bill hook nebo fascine knife, odtud česky fašinový nůž, já při překladech používám termín haťový nůž. Malé verze se dříve používaly jako vinařské nebo zahradnické nože - kosíř. Ty větší na sekání větví a v armádách pro všeliké zákopnické práce nebo i na přípravu drobného palivového dřeva. Čepel bývá u těch velkých varinat poměrně masivní. Tráva by se s tím v nouzi naséct dala, ale klasický srp bude nesrovnatelně šikovnější. Když se zagooglí, tak se k tomuhle noži dají najít zajímavé odkazy.