Právě je 20 led 2018 23:12


Guide de l'Officier particulier en campagne

Část fora určená pro recenze knih a filmů s napoleonskou tématikou
  • Autor
  • Zpráva
Uživatelský avatar

Jakub

  • Příspěvky: 3724
  • Registrován: 11 úno 2005 16:39
  • Jednotka: Le 57e de ligne.

Guide de l'Officier particulier en campagne

Příspěvek08 zář 2015 12:39

https://books.google.cz/books?id=q6wWAAAAQAAJ
https://books.google.cz/books?id=SipEAAAAYAAJ

Někdo má motýly, já mám vojáčky, takže aby nevznikl dojem, že mi šibe už, tak tady je důkaz místo slibů: zajímavá příručka, kde se teď ale budu věnovat jen názvu: Guide de l'officier particulier en campagne ou connaissances militaires nécessaires pendant la guerre aux officiers particuliers. Tj. Průvodce (...) důstojníka v tažení aneb vojenské znalosti během války pro (...) důstojníky nezbytné.

Jde o ten termín officier particulier. Slovo particulier znamená jednotlivý, zvláštní. Definici nenabízí žádný ze slovníků, které znám a jsou dostupné, od Akademie po Bardina, případně velmi vágní, totiž že jde o nižší a vyšší důstojníky, nikoli o generály, což potvrzuje i úvod té příručky, ale je tam víc. Autor se tam rozepisuje o tom, že tihle officiers particuliers se účastní i velkých bitev, ale málokdy mají šanci vyniknout, protože historie si zapamatuje jejich nadřízené, vojevůdce, generály. Oni si mohou slávy a pozornosti vydobýt zejména v případě, kdy jsou detašováni nebo pověřeni nějakým specifickým úkolem.

A nejen odsud, ale samozřejmě i obecně z tématu příručky, tedy vyplývá, že officier particulier je nižší (podporučík, poručík, kapitán) nebo vyšší důstojník (šéf batalionu, eskadron, major, plukovník), kterému je svěřeno velení nějaké jednotce. Velící důstojník, který se může dostat do situace, kdy činí nezávislá taktická rozhodnutí. Tj. může to být kapitán detašované voltižérské roty pověřený obsazením nějakého prostoru ve složitém terénu, je to vždy šéf batalionu a plukovník, velitelé batalionů a pluků; tj. důstojníci, kteří figurují v přímém řetězu velení. Officier particulier tedy není poručík velící 2. sekci 3. pelotonu svého batalionu, protože ten o ničem nerozhoduje, pouze zajišťuje mechanické fungování své podjednotky podle mechanických povelů shora.

Ten termín má svůj vývoj. V roce 1789 vznikl 4. díl Encyclopédie méthodique ou par ordre de matières: art militaire, který za officiers particuliers označuje pobočníky a aide-majory, tj. pozdější adjutant-majory plukovních štábů. Kapitány, majory a plukovníky označuje termínem officier chef. Jednak tedy officier chef se svým způsobem blíží tomu pojetí výrazu officier particulier výše, jednak officiers particuliers z Encyklopedie jsou speciální, zvláštní důstojníci. Zatímco ti, jimž je věnován odkazovaný Průvodce, jsou jednotliví, samostatní.

Ten motýl může vypadat jako banalita, ale jednak jsou oba díly té Příručky skvělá věc, první vydání je, tuším, z roku 1805, a pojednávají o polních opevněních, jejich stavbě, o pozicích, jejich obraně a dobývání, o útocích různých druhů, o přechodu řeky, pochodech, ústupech, průzkumu, mapách (zdravím plukovníka Akablabláda), o útocích na konvoje, o přepadech, jejich provádění a o tom, jak jim předcházet, o výběru kontribucí a o ubytování jednotky. No a jednak ten samotný problém názvu, pro koho přesně je určen, resp. odpověď na něj, pomáhá, řekl bych, pěkně ilustrovat strukturu armády, resp. zdůrazňuje, co je v té struktuře primární, a co je podpůrné.
Le Terrible que rien n'arrête !
Uživatelský avatar

Eifel

  • Příspěvky: 1382
  • Registrován: 27 čer 2008 10:03
  • Jednotka: 1er cuirassiers

Re: Guide de l'Officier particulier en campagne

Příspěvek09 zář 2015 10:43

Budeš překládat ?
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde!"

Zpět na Knihovna a filmotéka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé