Právě je 22 lis 2017 09:20

Pěší husaři, nepravidelná pěchota

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva

Leon

Opěšalý kavalerista

Příspěvek03 srp 2009 10:35

V jistém ohledu se mi výstroj i výzbroj dotyčného kavaleristy jeví zcela funkční. (Všeho je akorát.)
Ke které zbrani přesně jej hodláte zařadit? (CHOUAN má každopádně smůlu: nevím o tom, že by existovalo nějaké námořní jezdectvo, a to ani opěšalé.)
Já jen abych se zavčas zorientoval, pokud by se snad letos pod Santonem chystala po loňské podvečerní ukázce i nějaká noční.

Husár

• Jednotka: K.K. Haupt-Quartier

Příspěvek03 srp 2009 11:30

Gardovi namornici mali prezyvku "namorni husari" pre podobnost uniforiem.A zda sa mi ze i zold brali vo vyske naleziacej jazdcovi... :crazy: Ale neviem ci nosili kalpaky ako jazdeec na obrazku... :dirol:
... Si Deus pro nobis, quo contra nos? ...

Bleu

• Jednotka: 44eme Bataillon de Flottille, 3eme compagnie

Příspěvek03 srp 2009 13:19

no namorni kavalerii melu tusim anglicane....
This is my musket. There are many like it, but this one is mine.
My musket is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life.

Husár

Příspěvek04 srp 2009 21:22

To Bleu :

Francúzskych gardových námornikov nazývali pre podobnosť ich uniforiem z ľahkou kavaleriou "námorní husári" - tak som to myslel. :yes:

Bleu

• Jednotka: 44eme Bataillon de Flottille, 3eme compagnie

Příspěvek05 srp 2009 08:09

[quote:b0143cb4d3="Husár"]To Bleu :

Francúzskych gardových námornikov nazývali pre podobnosť ich uniforiem z ľahkou kavaleriou "námorní husári" - tak som to myslel. :yes:[/quote:b0143cb4d3]

jj ja to pochopil:)
to moje byla odpoved na Leona...
This is my musket. There are many like it, but this one is mine.
My musket is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life.

Jakub

• Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek11 srp 2009 11:10

Nasazení pěších husarů, jaké mému oku lahodí :

[url]http://www.youtube.com/watch?v=Gf-Abknkk64[/url] :crazy:
Le Terrible que rien n'arrête !

Radek69

• Jednotka: Dragons de la Garde Impériale

Příspěvek13 srp 2009 13:50

:laughing:
Mon jois, saint dennnis!

Jakub

Příspěvek27 srp 2009 10:42

Narazil jsem na další zajímavé nasazení pěších jezdců (dokonce husarů):

[quote:f6dd15b230="Belhomme, L'histoire de l'infanterie en France, t. 4, s. 144"]Když bylo rozhodnuto o expedici proti papeži, Bonaparte nechal 1. ledna (1797) zformovat v Piacenze dva pluky opěšalých jezdců, [u:f6dd15b230]kteří byli vyzbrojeni puškou s bajonetem[/u:f6dd15b230]. Každý pluk se skládal ze dvou batalionů. Pluk pěších dragounů čítal osm rot, z toho tři od 18. dragounského, dvě od 15. a po jedné od 5., 8. a 20. Pluk pěších husarů a myslivců čítal devět rot, z nich po dvou od 1. a 7. bis husarského a po jedné od 10., 13., 22., 23. a 24. jízdního mysliveckého. Tyto dva pluky sloužily během expedice jako pěchota s cispadánskou legií; po dobytí Ancony zde byly umístěny posádkou a osedlaly koně dodané papežem nebo zrekvírované v jeho zemi.[/quote:f6dd15b230]

Dle mého soudu to je příklad jdoucí přesně v duchu již uvedených dílčích závěrů... 1) omezená akce proti po vojenské stránce nesrovnatelně podřadnějšímu nepříteli, 2) jakmile to bylo možné, jednotky dostaly koně, 3) byly vyzbrojeny puškou s bajonetem a sloužily jako pěchota, nikoli jako sesednuvší udatní a po zuby ozbrojení reci, kteří neznají trest za zbabělost...

J.

Husár

Příspěvek13 zář 2009 05:28

Kedves százados-úr,

I.-folklor z rokov maďarskej rebélie proti Viedni v rokoch 1848-1849 nie je veľmi moja silná stránka.Aký status by mala na Slavkove Moravanka? :dirol:
Ako for to bolo video dobré,kvitujem.... :yes:

II.-samozrejme,nasadenie peších husárov bolo epizodne.Boli tak nasadzovaní-aj keď sporadicky.Určite sa na tomto zhodneme.

III.-popisuješ FRA peších husárov-o vyzbroji tzv.peších husárov v c.k. armáde som nenašiel takpovediac nič-moja hypotéza je že dlhú flintu a bajonet pravdepodobne nemali.... Husári v c.k.armáde počas na poleonských vojen neslúžili v pravidelnom, samostatnom a riadne organizovanom pluku podľa princípov pechoty,a to ani na prechodný čas.

Jakub

Příspěvek12 lis 2009 00:27

Aby bylo zcela jasno ve věci účasti pěších husarů na letošním Slavkově. Registrováno je 12 pěších husarů z HR.9 z Budějovic a dva nebo tři z Bratislavy. Nerozhodl jsem to já, nezval jsem je ze své vůle, ale dozvídám se, že prý ano. Nuže nikoli.

V rámci jakéhosi kompromisu se c.k. velení (jmenovitě velitel pěchoty, c.k. setník Partyka) rozhodlo mít na Slavkovech 10-15, nikoli slovy čtyřicet, pěších husarů a podobných jednotek, které využije tak, jak štáb c.k. armády uzná za vhodné, což jsem jednoduše respektoval, a konkrétní jednotku jsem nevybíral já. Je mi jasné, že ti, kteří se do toho čísla nevejdou, a musí počkat na příští rok, či přespříští, budou smutní. Nebyl bych rád, aby z toho někdo vinil mě osobně, protože kdyby bylo osobně po mém, pěší husaři by v bitevní ukázce nevystupovali vůbec (dva, tři ordonance při štábu... nic proti tomu, ale ne jednotka manévrující v poli)

Opakuji, co platí všeobecně, to omezení se týká bitevní ukázky, na pietním aktu a dalších bodech programu jsou všichni zájemci srdečně vítáni. Samozřejmě na účast v bitevní ukázce se váže oficiální status účastníka akce.

Děkuji pěkně za pochopení a prosím šiřitele nesmyslů, aby ... každý si může doplnit, co by se mu líbilo.

Merde.

Maják

• Jednotka: 8. c.k. husársky pluk "KIENMAYER"

Příspěvek14 čer 2012 21:25

[quote:bb6e917428="Schlafsack"]Že by již vše na téma pěších kavaleristů bylo řečeno?[/quote:bb6e917428]

Evidentne áno... :yes:

skôr to vidím na to že ťažko sa diskutuje keď chýbajú argumenty... :laugh:

po pravde som si to tu po dlhom čase prečítal, a tiež by ma zaujímal výsledok... za seba môžem prehlásiť že bolo jednoduchšie dostať regiment do sedla, ako nájsť dôkaz o využívaní peších kavaleristov...
Duša uhni, lebo ťa oblejem.........

Malý Jauda

• Jednotka: Les Marines

Příspěvek15 čer 2012 08:20

Hmm, ano.
Jednoduchost dostat jezdce do sedla, je dokázaná.
Teď můžeme probrat další aspekt.
Jak je ještě jednodušší je s pár gramy olova dostat ze sedla. :dirol:
Když se tito pak někam zasadí, vyrostou z nich kytičky? :crazy:

Maják

• Jednotka: 8. c.k. husársky pluk "KIENMAYER"

Příspěvek15 čer 2012 15:51

ale to uz je mimo temu tejto diskusie.... :dirol:
Duša uhni, lebo ťa oblejem.........

Jakub Tyl

Re: Pěší husaři, nepravidelná pěchota

Příspěvek09 lis 2017 17:34

Narazil jsem na toto staré téma. Nedalo mi to a musím zde připojit svůj příspěvek.
Myslím, že jsem našel řešení problému uniformovaných kavaleristů bez koní (viz video):

https://www.youtube.com/watch?v=GYjB2L6G9fE

A zde je skupina secvičených jezdců:

https://www.youtube.com/watch?v=0wE5rhZa2L4

Jakub

Re: Pěší husaři, nepravidelná pěchota

Příspěvek18 lis 2017 16:57

Jo, tohle řešení zvolili jezdci, kteří nemohli mít koně během 200. výročí Lipska. Byly jich celkem desítky.
Předchozí

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí