Právě je 20 led 2018 23:10

Pokud se týká bodáků

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva

Bleu

• Jednotka: 44eme Bataillon de Flottille, 3eme compagnie

Re: Pokud se týká bodáků

Příspěvek02 dub 2013 14:00

Radek69 píše:
Bleu píše:Podle mě to jen ukazuje, že bodáky byly v zásadě dost druhořadá záležitost. Dokonce některý britský důstojníci, po válce amerckých osad za nezávislost, chtěli, aby se bodáky vyřadily z výzbroje jakožto nepotřebná zátěž.

V této době byly u francouzů válčících v Americe nahrazeny bodáky, o mnoho účelnějším tomahawkem. Alespoň u Fr. námořní pěchoty. Bodáky jim v lesích byly uplně na nic a proti indiánům tuplem ;-)

Pokud se budem bavit o francouzsko indiáských válkách takto není pravda. Nahrazeny tomahwkem byly kordy a ne bodáky, ty se normálne používaly.

Docela zajimavá je, ale zminka o tom, že když roger's rangers dostali jezdecký karabiny (proste krátsí muskety s tuším menši ráží) tak se druhotně upravovaly tak, aby byla možnost na ně ten bodák dát - že to prý bylo velmi vhodné k nočním přepadům...
This is my musket. There are many like it, but this one is mine.
My musket is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life.

Radek69

• Jednotka: Dragons de la Garde Impériale

Příspěvek02 dub 2013 21:19

V tom případě jsem dostal mylnou informaci od klubů co tohle období dělají. Ale zas se mi nezdá, že by to nevěděli. Bodáky vůbec neměli.
Mon jois, saint dennnis!

Renné

• Jednotka: 57e de ligne

Příspěvek03 dub 2013 14:32

Bleu píše:Pokud se budem bavit o francouzsko indiáských válkách takto není pravda. Nahrazeny tomahwkem byly kordy a ne bodáky, ty se normálne používaly.

To je báječné, na Valtice jedu s tomahajkem, meč nechávám doma...... R
"Le Terrible"

Spící Medvěd

Příspěvek04 dub 2013 16:53

Radek69 píše:V tom případě jsem dostal mylnou informaci od klubů co tohle období dělají. Ale zas se mi nezdá, že by to nevěděli. Bodáky vůbec neměli.
By mne zajímalo, kterej vojtěch tohle prohlásil. Počítám, že nikdo od nás by takový blud z pusy nevypustil ;-) Bodáky byli dokonce i ve výzbroji miličních jednotek.

Radek69

Příspěvek05 dub 2013 09:03

Je to tak 5 let zpátky možná víc, ale název jednotky nevím. Vím jen že to byl někdo z fr. námořní pěchoty. Bílo - modrý kabáty a sami ty tomahawky měli. ;-)
Mon jois, saint dennnis!

Jakub

• Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek05 dub 2013 09:42

To ale, předpokládám, nebyla válka za nezávislost; nebo tu tady někdo dělá taky?
Le Terrible que rien n'arrête !

Tom

Příspěvek05 dub 2013 10:59

Já to tedy okomentuju, ale nežehrejte, že jsem už mimo téma. Sami jste si začali.

Radek69 píše: sami ty tomahawky měli. ;-)

Pochopitelně, že sekery měli. Normálně je v závěsníku kord a bajonet (v případě fr. armády). V lese je dlouhý kord naprd, takže proto se nechávaly ve skladech a místo něj se nosila sekera. Ale bajonet zůstal.
Radek69 píše:Bodáky vůbec neměli.

Tak to jsi se špatně díval. Nebo ho neměl ten "Vojtěch" co ti informaci podal a potřeboval si to nějak okecat.
A je to období Francouzsko-indiánské války což je název pro Sedmiletku probíhající na severoamerickém kontinentu.
Americká revoluce (Válka o nezávislost) je už úplně jiná válka, té se u nás věnuje pár lidí velice okrajově.

A aby jsme se vrátili zpět k tématu - právě v amerických koloniích nejspíš ty bajonety našly největší uplatnění. Přes celé 18. století se zde používají zátkové bajonety, které na evropaském válčišti po jejich zavedení velice rychle vystřídaly ty praktičtější s objímkou. Jedním z důvodů proč tomu tak bylo je, dle mého úsudku, velký podíl různých civilních zbraní používaných v boji (milice a domobrana), na které se ale tulejový bodák nedal nasadit. Pravděpodobně tedy potřeba mít pušku s bajonetem vedla k tomu, že se zde zátkové bajonety udržely tak dlouho.

Radek69

Příspěvek05 dub 2013 16:15

Díky za info. Tahle doba se mi líbí, tak jsem rád za každou správnou informaci ;-)
Mon jois, saint dennnis!

Malý Jauda

• Jednotka: Les Marines

Příspěvek12 srp 2013 14:15

Vážení příznivci chladných zbraní,
pro rozvíření poklidných letních dnů nabízím malé zvíření "usazenin".
Dne 1.6.2013 na Historie CS jsem se dověděl od p. Jiřího Bureše z Muzea Ústí n/Labem
v nějaké 16 minutě, že bodák na pušce je v podstatě humánní zbraní která nezabíjela
a pouze zraňovala, a také, že už v té době v podstatě převládalo myšlení o nezabíjení
ale zraňování vojáků. Je to pro mě celkem novinka nemáte náhodou někdo nějaký
doklad, který by potvrzoval toto humánní myšlení.
Já jsem zatím bez úspěchu. O pouze zraňujícím lidském bodáku si myslím svoje.

Jakub

Příspěvek16 srp 2013 09:59

To bylo hodně nešťastné vyjádření :-)

Vzhledem k úrovni a možnostem zdravotní služby hrozí jakékoli zranění bolestivým umíráním v nesnesitelných podmínkách. Podstatnější informací ohledně bajonetů než nějaká jejich humánnost je to, co už tu taky zaznělo, a sice že bajonety jsou uváděny jako příčina zranění ve 2%.

Nedokážu posoudit, do jaké míry je střelné zranění tehdejší doby více nebo méně smrtelné než zranění bajonetem, a nedokážu posoudit míru humánnosti píky, meče nebo sekery :-)

Jakub

Příspěvek04 led 2017 17:26

Zajímavá věc britská z roku 1805

https://archive.org/details/atreatiseonscie00gordgoog

O bajonetech tam cosi málo je http://www.thortrains.com/getright/drillbaypom1805.htm

Je na místě krotit nadšení šermířů, protože jde o teoretické POJEDNÁNÍ o šermu, nejen o boji bajonetem, nejde o předpis upravující výcvik pěchoty.

J.
Předchozí

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí