Právě je 20 led 2018 23:13

Pokud se týká bodáků

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva

Commandant

• Jednotka: État-major général

Pokud se týká bodáků

Příspěvek11 čer 2007 10:11

Pokud se týká bodáků... dostal se mi do ruky předpis (polský) o výcviku práce s bodákem..
[img width=650 height=404]http://napoleonika.cz/nahrej/uploads/64c671df3d.jpg[/img]

Jak je vidět, v podstatě je velmi obtížné (nebezpečné) je v praxi použít, i když jako výcvikový prvek je to asi velmi zajímavé.. Zkusíme na to téma něco vymyslet, probrat to i na Mikulově, ale v praxi to může znamenat velké nebezpečí (zdravotní) pro protistranu.. nicméně to, zcela jsitě není přetlačování "zubících se" vojáků.. :laugh:

Ciki

• Jednotka: k.k. LIR Nr. 2, Alexander I, Kaiser von Russland

Příspěvek11 čer 2007 10:46

No ved to je krasa.... :crazy: Presne o tom som hovoril....ak to jedna strana bude vediet....straca to efekt, lebo to nebude moct pouzit.....ak to vsak budu ovladat obe strany, tak sa mozu potom na akcii "nahodne stretnut" dve takto vycvicene jednotky.....nech mi potom nik nepovie, ze to nebude divacky zaujimave.... :y32b4:

Ciki

Příspěvek11 čer 2007 10:48

[quote:d5eed3cb48="Commandant"]Pokud se týká bodáků.. dostal se mi do ruky předpis (polský) o výcviku práce s bodákem..
[/quote:d5eed3cb48]

A nebylo by vice obrazku?:dirol: su to pekne veci.....

Commandant

• Jednotka: État-major général

Příspěvek11 čer 2007 10:57

kromě toho, že je samozřejmě více obrázků.. je ještě cca 350 stran textu.. je to výcvikový manuál.. "nauka Bicia sie na Bagnety" .. s popsáním celého výcviku.. ukážu, klidně i zapůjčím.. pokud by se našel "vhodný šermíř" mohl by se ujmout nějakého zpracování, či výcviku.. :crazy:

Jakub

• Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek11 čer 2007 11:21

Už jsme si s kolonelem říkali, že využijeme přítomnosti polského regimentu a případně šermířů z vlastních řad a něco v tomto směru vyzkoušíme... každopádně bych ale viděl podobné čáry jako velice nebezpečné jinak než na volném prostranství a mimo sevřené řady... ohánět se bajonetem v hloučku mrskajících se těl je jistě vhodná cesta k zabití protivníka, jiná neexistuje, ale mezi ohrožením protivníka a jeho neohrožením tady asi nic neexistuje, což je v re-enactmentu "trochu" problém.

Jinak tuto je pár obrázků z francouzské [i:8042edf844]Ecole de tirailleur ou maniement de la baïonnette[/i:8042edf844] z roku 1838. Je to uvedeno citací Suvorova ([i:8042edf844]kulka je hloupá, jen bajonet má rozum[/i:8042edf844], volně přeloženo z francouzštiny tedy, známe to i jinak) a Montecueculliho ([i:8042edf844]bajonet je králem chladných zbraní[/i:8042edf844], ve francouzštině tedy královnou)

[img:8042edf844]http://napoleonika.cz/nahrej/uploads/73f1e191d7.jpg[/img:8042edf844]
[img:8042edf844]http://napoleonika.cz/nahrej/uploads/61b8406c77.jpg[/img:8042edf844]
[img:8042edf844]http://napoleonika.cz/nahrej/uploads/09deb39953.jpg[/img:8042edf844]
[img:8042edf844]http://napoleonika.cz/nahrej/uploads/4359f960b1.jpg[/img:8042edf844]
[img:8042edf844]http://napoleonika.cz/nahrej/uploads/822e4e7d49.jpg[/img:8042edf844]
[img:8042edf844]http://napoleonika.cz/nahrej/uploads/033beadc83.jpg[/img:8042edf844]

J.
Le Terrible que rien n'arrête !

Maják

• Jednotka: 8. c.k. husársky pluk "KIENMAYER"

Příspěvek11 čer 2007 14:16

Pri dodržaní základných bezpečnostných pravidiel to nie je až tak extrémne nebezpečné... iba sa musia na bodakový útok stretnúť jednotky, ktoré cvičia boj bajonetom, a majú zaužívané pohyby. Iba nevycvičený vojak reaguje inak ako mu to káže výcvik. :laugh:
Duša uhni, lebo ťa oblejem.........

Jakub

Příspěvek11 čer 2007 14:24

Jinými slovy řečeno totéž, co říkám já :wink:

Maják

• Jednotka: 8. c.k. husársky pluk "KIENMAYER"

Příspěvek11 čer 2007 14:33

ak však vychádzame z toho, že RA bude poctivo cvičiť, a jednotky pod uzurpátorom tak isto :wink: nemal by byť problém na akciach zosynchronizovať možných protivníkov :victory: je to samozrejme otázka času, a výcviku. A hlavne sa nesmie pred bitkou bujaro :party: :party: :party: :laugh:
Duša uhni, lebo ťa oblejem.........

Jakub

Příspěvek11 čer 2007 14:43

Bojím se, že to je utopie... ostatně stejně jako se boj bajonetem, vlastně šerm tyčovou zbraní, cvičil ve své době jen velice zřídka a jen u některých jednotek, a to navzdory populárním slaměným panákům z "historických" filmů a pohádek (protože autoři si málokdy pod slovem "výcvik" dokáží představit něco jiného než k zemi vstyk a právě tyhle slamáky probodávané bajonetem), asi ani není účelné se do toho pouštět u nás... pro zajímavost jistě, může to být pěkné, ostatně jako šerm obecně, ale rozhodně bych to nedělal proto, aby se to pak předvádělo na bojišti. Spolehnout se na to, že se sejde na jedné čáře třicet lidí schopných si neublížit, je, řekl bych, opravdu utopie... resp. něco podobného by si vyžádalo úsilí, které si v re-enactmentu nedovedu absolutně představit, vždyť řadě vojáků činí jisté potíže správně a bezpečně nabíjet, mířit a pálit... nebo jen nést zbraň způsobem, kterým neohrožují vojáka za sebou.

J.

Ciki

Příspěvek11 čer 2007 14:43

Boze zase neprehanajte.....chciet po celej armade aby cvicila bodakovy utok je uplne sialenstvo.....ja viem, tuto temu som nakusol ja :russian: , ale bolo to skor myslene, ze par velmi zdatnych jednotlivcov na oboch stranach (po dostatocnom vycviku) v dotyku divakov bude schopnych a dokazu, bez toho aby ohrozili kohokolvek ineho zahrat taku "scenku". A tychto par jedincov bude ucit dalsich aspon v tom, aby vedeli spravne drzat zbran s bajonetom aby sa vysledny naraz dvoch linii nezmenil na veselu tlacenku:::: :crazy:
Ja sam sa na bodakovy workshop tesim, ale ze by bolo mojou ambiciou si ho s niekym skrizit na poloprofesionalnej "sermiarskej" baze.....eeeee :bb: to sa radsej :party:

Jakub

Příspěvek11 čer 2007 14:44

Přesně tak...

Tazien

• Jednotka: 18e de ligne

Příspěvek11 čer 2007 14:56

No su z toho úplně paf.
Začalo to mrtvolama, pokračuje nacvičením bodákových střetů, a skončí asi pochováváním mtrvých.
Zajímají mě dvě věci:
1 Kolik nás ovládá školu pelotonu, natož batailonu? Podívejme se na zmíněné provazomanévry v Tvarožné.Kolik lidí předpisově nabíjí a střílí?
Nevím jak vám, ale mě se to jeví, že se na tento výcvik z francouzské strany sejde pár jedinců, kteří již toto manévrování mají v malíčku. /Upřímě, já ještě zcela ne/.Kolik se jich sejde z RA? Kdy se tito zájemci sejdou navzájem a secvičíto?
Kolikrát se vidíme Ciky do roka na akcích, aby jsme si to mohli mezi sebou procvičit předvést? Třikrát? Dle mě dost málo.Vzpomeň si na Kuželov, podnikly jsme protiútok, zastoupil jste nám cestu, ani jedna jednotka neucouvla a jak to dopadlo?
Nedovedu si dost dobře představit jen útok sekce, natož pelotonu, kde si to bodáky rozdají dvě nepřátelské armády. /Natož batailony/.To by totiž pánové museli být stále proti sobě titéž lidé, kteří mají tito duely s polu sehrané, a né pelotony, kde se řady neustále střídaj a to nemluvím o druhé řadě, která na první tlačí,vzdálenosti, kterou májí vojáci mezoi sebou dodsržovat, natož o sněhu, či náledí.
Nemusíte se mnou souhlasit, ale tady se raděj budu držet toho, že zatímco jedna strana zaútočí, druhá se raděj rozprchne. vypadá to podle mě přirozeněji, než boj bodáky z blízka o síle 20 ti mužů na každé straně.

2. Jsem neskonale rád, že zatímco tito náčrtky neshlédli ještě francouzské jednotky, už je to nabídnuto rakouským bohatírům.

P.S. Bezpečnost vlastních lidí je mi nadevše. No apokud si někdo myslí, že jsem srab, samozřejmě příjmám výzvu na souboj.
Tazien Ukrutný

Tazien

• Jednotka: 18e de ligne

Příspěvek11 čer 2007 15:00

Za ty chyby nemůžu. Colonel Vystrčil mi dal špatnou klávesu k počítači. Beztak to bude rakouskej šmejd.
Tazien Ukrutný

Richard

• Jednotka: 30e de ligne

Příspěvek11 čer 2007 15:01

tak tohle by byl zase krůček blíž k reálu , má to ale moc ale a kdyby....Nemám dotoho ještě co mluvit -ještě nejsem jeden z vás ALE zdá se mi to maximálně nebezpečné, asi bych umřel 3metry břed kontaktem s takovou jednotkou :blink: Ano výcvik eliminuje hodně.....věřím že by to diváky nadchlo. Dívám se na vaše akce právě jako divák. Říkám ale že je to víc než NEBEZPEČNÉ, klidně bych tuto techniku cvičil a piloval (je to opravdu zajímavé)jen bych raději padl před tím kontaktem s nepřítelem. Boj na ostro bych nechal kaskadérům....
Richard

Ciki

Příspěvek11 čer 2007 15:09

Ne....ne....ne.....
Zase zle pochopene. :crazy:
Ulohy su:
1. Ukazat vsetkym...pomocou jednotlivcou (dobrovolnikov), volajme ich instruktorov, ze bodakovy utok nie je sranda, ktora konci veselostou, tlacenicou a vzajomnym potlapkavanim a saskovanim so sablickami.... Aby si vsetci vtlkli do palic, ze je to krajny sposob boja....

2. Z toho vyvodit zaver, ze 90% vojakov sa bodakoveho utoku balo....ze sa bodakovemu utoku postavili len v krajnom pripade aj to s "motivacoiu" ci uz narodnou, alebo akoukolvek inou.....co sa v rakuskej armade jednoznacne najst neda.... :crazy: takze navrhujem aby rakuska strana radsej na bodakovy utok reagovala ustupom, alebo utekom? :crazy: :crazy: (to samozrejme neplati pre udatnych uhorskych granatnikov, ktory bodakove utoky zahanaju sablovym "tancom") :y32b4:

3. Pre spestrenie "zneuzit" snahu a zapal instruktorov zatraktivnit ukazku divakom....mozno nam potom prepacia aj tu nesmrtelnost....

4. Vstepit ostatnym nejake zasady, ak uz fakt musi dojst na bodakovy utok....
Naposledy upravil Ciki dne 11 čer 2007 15:13, celkově upraveno 1

Ciki

Příspěvek11 čer 2007 15:12

[quote:c42ed7413e="Richard"]...asi bych umřel 3metry břed kontaktem s takovou jednotkou..... [/quote:c42ed7413e]

A sme zase u umirani..... :crazy: Uz len to, ze tu diskutujeme je to pre divakov atraktivne....tak co furt mate? :crazy:

Ciki

Příspěvek11 čer 2007 15:17

[quote:f32358ac8c="Tazien"]....Kolikrát se vidíme Ciky do roka na akcích, aby jsme si to mohli mezi sebou procvičit předvést? Třikrát? Dle mě dost málo.Vzpomeň si na Kuželov, podnikly jsme protiútok, zastoupil jste nám cestu, ani jedna jednotka neucouvla a jak to dopadlo?....[/quote:f32358ac8c]

Dakujem, noha je uz ako tak v poriadku?

To mi vsak pripomenulo zasadu 5.

5. Vstepit do palic, palicatych, ze pred presilou sa radsej vojak otocil a cuvol (usiel?)....potom by sa v Kuzelove nic podobne nestalo.... :dirol:

Jakub

Příspěvek11 čer 2007 15:18

[quote:60f76e04ed]Jsem neskonale rád, že zatímco tito náčrtky neshlédli ještě francouzské jednotky, už je to nabídnuto rakouským bohatírům.[/quote:60f76e04ed]

To je vtipný rýpanec, pane poručíku, ale jednak ten polský pramen je věc v rukách pana plukovníka velice čerstvá, jednak jsme zde nikoli v koutku věnovaném k.k. armádě, jednak vím, že to i těmto bohatýrům přejete, a jednak ty francouzské malůvky jsem rozeslílal už je to několik let, třeba dvě léta, nepamatuju si to přesně, ale ale určitě rozeslílal.

Jinak mi hovoříte z duše, jako skoro vždy :rolleyes:

J.

Radek69

• Jednotka: Dragons de la Garde Impériale

Příspěvek11 čer 2007 19:13

myslím že je to holý nesmysl. Jednotky by museli být velice dobře vycvičené, jinak se to změní v masakr. Něco podobného jsme zažili při naáčení filmu Bathory, kdy jsme proti sobě šli na kopí přitisknuti jeden na druhého ve dvou řadách. Nic příjemnýho to nebylo zvlášt když se kopí zachytí o část uniformy, to pak změní kontakt několika vedle sebe stojících lidí. Ve finále dostal jeden z nich přes ruce palašem, protože tam prostě v tu chvíli neměl být. Je to hrozně na hraně a nepouštěl bych se do toho. Aby to vypadalo dobře tak to musí dělat velký počet lidí a ne jenom skupinka 10 lidí. Výcvik takových dvou jednotek by byl v našich podmínkách velice obtížný. To by museli mít bodáky z tvrdé pryže a pak by to vypadalo hodně dobře. :wink:
Další

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí