Právě je 20 led 2018 23:11


Pěší husaři, nepravidelná pěchota

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
 • Autor
 • Zpráva
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Pěší husaři, nepravidelná pěchota

Příspěvek01 úno 2009 17:24

Radovan Chloupek ve fóru kvh Ostrava píše:Pro husary platilo, že v určitých situacích běžně sesedávali, koně nechali vzadu a postupovali dál pěšky (Harcovnictví).


Nuže, diskuse nechť je započata. Měl bys, Radovane, k tomuto svému tvrzení nějaké prameny, jímž bys jej podepřel, a učinil tím z takového obecného tvrzení argument pro účast pěších husarů v bitevní ukázce pod Santonem, potažmo v jiné?

Jak bys definoval "harcovnictví" a o co se ve své definici opíráš?

Jaký smysl takového počínání spatřuješ ty, jak takové počínání popisují dobové řády c.k. kavalerie a jaké máš příklady z praxe? Velmi mě to zajímá. Francouzští husaři nic takového neprováděli.

a dále píše:Dále při ztrátě koní samozřejmě spořádaně opustili bojiště a dalších akcí se nezúčastnili? Naprostý nesmysl, tito vojáci u kterých neexistoval trest za zbabělost, ale trest za to že jdou dopředu i bez rozkazu, by těžko takto reagovali.


Jak se takový jezdec, který ztratí koně, dále účastní dalších akcí? Kdo jeho nasazení řídí, komu takový husar podléhá, jakým způsobem bojuje, proti komu. Opět bych prosil konkrétní příklady.

Prosil bych také méně demagogie, protože tady nemluvíme o tom, že má jednotka pěších husarů "bojiště spořádaně opustit", tady mluvíme o tom, že jednotka pěších husarů na ně nemá vstoupit. Že je první starostí jezdce, který přijde o koně, starost, není-li zraněný, a druhou snaha dostat se bez úhony za vlastní linie (není-li nějaká naděje vsednout na koně jiného), to ti budu moci ilustrovat řadou příkladů, ledva se dostanu ke svým knihám. Rád si přečtu tvé příklady situací, kdy se takový opěšalý husar mění v zuřivého bojovníka, který se šavlí v jedné a pistolí v druhé ruce útočí na nepřátelkou pěchotu (která se mu nesměje). A pak nastoupí ještě diskuse o tom, jestli vy svou účastí na akci odpovídáte situaci takového husara, který právě přišel o koně, nebo jestli jste prostě jen hloučkem jezdců bez koní.

Byl bych rád, aby tato diskuse, pokud vůbec začne, nebyla o dojmech. Předesílám také, že máte, vy všichni, kdo tvrdíte, že nepravidelná pěchota i pěší husaři v bitvě mají své místo, mnohem snazší úlohu - máte dokázat, že něco existovalo. Najít příklady existence je teoreticky možné, hledat příklady neexistence je poněkud absurdní, jak jistě uznáte. Proto na to musím jít jinak, a proto jste ve výhodě.

J.
Naposledy upravil Jakub dne 01 úno 2009 23:31, celkově upraveno 1
Le Terrible que rien n'arrête !

Ondra.J

 • Příspěvky: 294
 • Registrován: 18 led 2009 21:59
 • Jednotka: k. k. Linien-Infanterie-Regiment Kaunitz-Rietberg Nr. 20

Příspěvek01 úno 2009 17:42

Musím říci že to vypadá jako zajímavý začátek. Jsem velice zvědav na reakce. :yes: S pozdravem! Ondra
Naposledy upravil Ondra.J dne 02 úno 2009 18:30, celkově upraveno 1
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Uživatelský avatar

Eifel

 • Příspěvky: 1382
 • Registrován: 27 čer 2008 10:03
 • Jednotka: 1er cuirassiers

Příspěvek01 úno 2009 20:07

,,alea iacta est '' pánové spojenci :dirol:
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde!"
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek02 úno 2009 21:19

Zkusme to třeba takto, co kdo na to?

de Brack, Avant-postes de cavalerie légère; dílo jistě francouzské, leč přeložené do mnoha jazyků a čtené a inspirující mnohé...

...o opěšalých kavaleristech píše v kapitolce o tirajérech a flankérech, a to jen v souvislosti s nepříjemnou situací, kdy je jízdní tirajér sražen z koně:

[quote:703799c3d2]Otázka: Musí se tirailleur sražený při útoku z koně považovat za zajatého?

Odpověď: Ne, zachová-li chladnokrevnost, nechť se vynasnaží, aby se nenechal zajmout.

Otázka: Co tedy musí dělat?

Odpověď: To zcela závisí na pozici útoku a jeho vlastní. V určitých případech se musí, jakmile je na zemi, pokusit se opět vyšvihnout na koně. Pokud nemůže, pak se má opřít o svého koně a bránit se, nebo se pevně chytit ocasu koně jednoho ze svých kamarádů, který trochu zpomalí svůj krok, a odnese jej tak, zatímco ostatní tirajéři budou jeho ústup silně podporovat.

Není-li to možné, lehne si na zem, zejména není-li nepřítel vyzbrojený kopím, a bude hrát mrtvého. Nemusí mít strach z koní, ti jej všichni přeskočí, aniž by se jej dotkli.

Po útoku, pokud se nalézá na území ovládaném nepřítelem, ale v dohledu od našich, posoudí pohledem stav terénu ve svém okolí, naši vzdálenost, naši sílu; a konečně také má-li šanci uniknout tím, že dosáhne v rychlosti a v našem dohledu příkopu, úvozu, lesu.Pak, je-li taková prohlídka terénu příznivá, vyběhne směrem k úvozu, příkopu, lesu, zahodí přitom pochvu své šavle, nechá si v ruce jen zbraň...

...pokud naději patrně nemá, a jeho obrana by byla zbytečná, vzdá se. Ale již večer téhož dne se pokusí uniknout; zejména nalézá-li se v přátelské zemi, a pokud nepřítel, který jej odvádí, je na ústupu.[/quote:703799c3d2]

Ani stopa, sebemenší náznak, jímž by de Brack, tento prototyp lehkého kavaleristy, potvrdil Radovanovo tvrzení: [quote:703799c3d2]"tito vojáci u kterých neexistoval trest za zbabělost, ale trest za to že jdou dopředu i bez rozkazu, by těžko takto reagovali. Takže i bez koní mají co dělat na bitevním poli (hlavně pokud jsou vybaveni karabinou, bez které se pěšky nesměli pohybovat, nebo si brali zbraně od padlých. Toto platilo i pro francouzskou stranu). Takže byť pěšky měli svoje místo na bitevním poli. V řadě pramenů jsou doložené záznamy o pěším nasazení husarů, byli pro to i cvičeni."[/quote:703799c3d2]

Naopak, je-li sražen z koně, snaží se uniknout ke svým, a když to nejde, a je-li obrana zbytečná, má se vzdát.

Ta kniha má také kapitolu "Obsluha dobytých děl, nebo děl, jež ztatila své kanonýry." Tam by se pochopitelně o nasazení pěších husarů uvažovat dalo, lehký jezdec by měl mít základy obsluhy kanónu, aby si jednotka či odřad posloužila dobytými kanóny nepřítele, nebo v případě nouze zaskočila za vybité osádky vlastní. Pokud by nějaká dělostřelecká jednotka pro pěší husary našla takové uplatnění, je to cesta. Dost pochybuju o tom, že by rakouské dělostřelectvo ale mělo nedostatek mužů, a rozhodně by nebylo dobré, aby toto vedlo k situacím, kdy dělostřelci obsluhují kanóny a pěší husaři je "chrání" (jak to bylo v nouzi provedeno v rámci loňského scénáře), protože o tom to rozhodně není. A i ona obsluha děl je diskutabilní v běžné situaci, protože osádky děl se doplňují přirozeně z pěchoty, je-li to jen trochu možné, ne husary, jejichž výcvik je nesrovnatelně nákladnější a u nichž osm či šestnáct mužů představuje poměrně citelný počet, zatímco u pěšího batalionu je to jako když plivne do rybníka :)

Optimisticky jsem napsal, že popíšu řadu příkladů jezdců, kteří se dostali do výše uvedené situace, přišli o koně. Postupně, jak na ně příležitostně narazím, to sem dám, ale pročítat knihy, abych to hledal, nebudu. Posloužil jsem si de Brackem, což argumentem v tomto směru je. A jistě všichni známe třeba Bondarčukovu Vojnu a mír, její druhý díl, husara bez koně, který ledva si uvědomí, že Francouzi ho chtějí zabít, bere nohy na ramena. Pravda, ruský husar.

J.
Le Terrible que rien n'arrête !

Husár

 • Příspěvky: 385
 • Registrován: 09 lis 2005 00:13
 • Jednotka: K.K. Haupt-Quartier

Příspěvek05 úno 2009 14:58

´ Gardový poddôstojník ktorého sa Seslavinovi podarilo zajať vypovedal:
"Ťažké delostrelectvo a jazdu ktorá prišla o kone,rovnako i všetky zbytočnosti sme odoslali po možajskej ceste pod ochranou poľských jednotiek Poniatowského.Cisárov stan bude zajtra v Bobrovsku.Potom vojsko zamieri na Malojaroslavec." ´
/P.Žilin - Kutuzov,Progres 1984/
... Si Deus pro nobis, quo contra nos? ...
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek05 úno 2009 15:44

Ten poddůstojník jistě neřekl "jazdu", ale "cavalerie", jedy [u:9d849391ec]jezdectvo[/u:9d849391ec] :laugh: jinak děkuji za zatím jediný příspěvek do diskuse...

J.
Le Terrible que rien n'arrête !

Ondra.J

 • Příspěvky: 294
 • Registrován: 18 led 2009 21:59
 • Jednotka: k. k. Linien-Infanterie-Regiment Kaunitz-Rietberg Nr. 20

Příspěvek05 úno 2009 19:32

Grüß Gott!

Řekl bych že Radovan má skutečně o chování husarů a obecně kavalerie poměrně zkreslené či až ideologické představy jež lze zahlédnout v mnoha filmech. Kavalerista jež bez rozkazu vyrazí do útoku pobije stovky nepřátel a je-li nedej bože sražen z koně bojuje dále a zabije další dvě stovky nepřátel spolu s ukořistěným dělem. :crazy: :lol: Musím s ním však souhlasit v tom že mají bez koní na poli co dělat. To konec konců vyplívá i z úryvku z knihy de Bracka (Avant-postes de cavalerie légère) kde se dokonce dovídám že kavaleristé v nouzových případech obsluhovali i děla jež byla bez obsluhy. To jsem doposud nevěděl. :secret: S pozdravem! Ondra

P.S. Mohl by jste mi přiblížit situaci kdy pěší husaři bránili dělostřelectvo na nějaké loňské akci? Zní to zajímavě. :crazy:


[quote:0b933cf6ac]dělostřelci obsluhují kanóny a pěší husaři je "chrání" (jak to bylo v nouzi provedeno v rámci loňského scénáře)[/quote:0b933cf6ac]
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek05 úno 2009 20:56

Bonjour.

Z toho, co píše Brack o jezdcích sražených z koně, vyplývá, že pěší husaři, o kterých se bavíme, "mají na bojišti co dělat"? Co tedy mají na bojišti dělat? Před bitvou se rozmístit po poli a bitvu máme začít komentářem "vidíte několik desítek pěších husarů, kteří přišli o koně, a nyní se snaží dosáhnout vlastních linií"? :rolleyes:

Obsluha děl... no bavme se o tom, a především s rakouskými dělostřelci. Nemám dojem, že by jich bylo málo, a nejsem si jistý, že by byli ochotní se bitevní ukázky nezúčastnit, aby je nahradili pěší husaři, nevíme ostatně, jestli tito by byli ochotni se ve svých uniformách věnovat poněkud výstroj špinící profesi dělostřelce, atd.

Přičemž bych podotkl, že to zase není tak, že pěší husaři stabilně nahrazovali dělostřelce a pochodovali s kanóny na bitevní pole; ne, v průběhu bitvy, dostali-li se coby předvoj, například, k ukořistěným kanónům, část z nich sesedla, a kanóny buď zatloukla (nejčastěji), nebo je otočila proti nepříteli a zahájila palbu, pokud to šlo, že. Můžeme s oběma očima přivřenýma připustit asi jejich účast u kanónu, myslím, že můžeme, tedy já bych ji snesl. Ale aktivní a se vším všudy, a ne takovou, že opodál bude stát hlouček kanonýrů-kamarádů, kteří se budou s pěšími husary o své dělo střídat, apod.

[quote:d50b947971]Mohl by jste mi přiblížit situaci kdy pěší husaři bránili dělostřelectvo na nějaké loňské akci? Zní to zajímavě[/quote:d50b947971]

Jistě, ve scénáři byl prvek rakouských kanónů na Santonu, které měla napadnout a zlikvidovat jakási francouzská lehká pěchota. Pěší husaři byli rakouským velením posláni právě tam, a tam "chránili" před těmi Francouzi ty kanóny. Zbytečné, legrační, ze všeho nejvíc mi to připomíná, kterak jsme si před panelákem hráli na Vinnetoua, s vojenskou historií to nemá naprosto nic společného. Hrát si tímto způsobem na vojáčky může kdy chce, kdo chce, ale nevidím nejmenší důvod, proč to provádět v rámci vzpomínkové akce u Slavkova :smile:

J.
Le Terrible que rien n'arrête !

Ondra.J

 • Příspěvky: 294
 • Registrován: 18 led 2009 21:59
 • Jednotka: k. k. Linien-Infanterie-Regiment Kaunitz-Rietberg Nr. 20

Příspěvek05 úno 2009 21:49

Grüß Gott!

[quote:c8245f28bf]Před bitvou se rozmístit po poli a bitvu máme začít komentářem "vidíte několik desítek pěších husarů, kteří přišli o koně, a nyní se snaží dosáhnout vlastních linií"? [/quote:c8245f28bf]

Je pravda že by to působilo přinejmenším směšně a i když mě by to také nevadilo působilo by spousty potíží s okomentováním, zařazením do akcí, apod. Musím se tedy také přiklonit k názoru že na bojišti nemají co dělat. Pouze jsem okomentoval jejich nasazení v historii. :yes: S pozdravem! Ondra

P.S. [quote:c8245f28bf]Jistě, ve scénáři byl prvek rakouských kanónů na Santonu, které měla napadnout a zlikvidovat jakási francouzská lehká pěchota. Pěší husaři byli rakouským velením posláni právě tam, a tam "chránili" před těmi Francouzi ty kanóny. Zbytečné, legrační, ze všeho nejvíc mi to připomíná, kterak jsme si před panelákem hráli na Vinnetoua, s vojenskou historií to nemá naprosto nic společného. [/quote:c8245f28bf]

Tak to musel být skutečný zlatý hřeb akce. :laugh: :crazy:
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek05 úno 2009 22:43

Jen bych upřesnil, že to nebylo chybou toho rakouského velení, samozřejmě, neměli moc na výběr, a v dané situaci to bylo nejrozumější...

J.
Le Terrible que rien n'arrête !

Ondra.J

 • Příspěvky: 294
 • Registrován: 18 led 2009 21:59
 • Jednotka: k. k. Linien-Infanterie-Regiment Kaunitz-Rietberg Nr. 20

Příspěvek05 úno 2009 23:07

Jistě zvláštní situace si žádá zvláštní řešení nebo tak nějak to je. :crazy: A také Rakouské velení nikdy nechybuje. :dirol: S pozdravem! Ondra
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Uživatelský avatar

Eifel

 • Příspěvky: 1382
 • Registrován: 27 čer 2008 10:03
 • Jednotka: 1er cuirassiers

Příspěvek06 úno 2009 09:54

Śkoda, že se spojenci budou vyjadřovat k této otázce pouzze mezi sebou a nepokusí se svůj neodvratný konec zřejmnš nijak oddálit. :dirol:
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde!"
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek06 úno 2009 09:58

Takže dále.

V debatě o Brown Bess zaznělo také toto:

[quote:3a66ecac40]Pro musketon používá (de Brack) mimochodem výraz carabine, což v oficiálních označeních fr. zbraní té doby značí zbraň s kratší zbraní a drážkovanou hlavní (není sám, kdo to ale používá takto), a říká, že se s ním dá střílet na 3/4 vzdálenosti, na níž se střílí puškou.[/quote:3a66ecac40]

Je to logické, že, kratší hlaveň, lehčí zbraň, aby se s ní snáze manipulovalo v sedle.

Jak by mělo probíhat nějaké systematické pěší "harcování" v podání husarů, kteří "[i:3a66ecac40]v určitých situacích běžně sesedávali, koně nechali vzadu a postupovali dál pěšky[/i:3a66ecac40]"? Pokud na tom někdo trvá, měl by nějaké pojednání, nejlépe dobové, o tom, jak se taková husarská eskadrona (třeba) rozdělila na řetěz pěších tirajérů a na oddíl hlídající koně, kam ty koně odvedli a koho svým harcováním kryli, proč jim nevadilo, nebo jak se projevilo, že mají méně přesné zbraně s kratším dostřelem?

Že existují kvérgrify s musketonem či karabinou pro pěšího jezdce v předpisech, to sem nepatří, protože jde o základní vojenský výcvik, a nikdo krom toho nepopírá, že lehká kavalerie, celá kavalerie, znala také pěší službu. Mimo bojiště. Strážní.

V úvodu své instrukce pro lehkou lehkou pěchotu, zajímavé až podivné, píše Guyard:

[quote:3a66ecac40]V době míru jsme se vždy zabývali manévry příliš podrobně, a ve válce zase pro jejich provádění nedostatečně přesně; je však třeba jít střední cestou; a také to, aby se napříště manévry neodvíjely od fantazie člověka, jenž, aby si dodal na významu, nechá vojáky manévrovat od rána do večera, bude je unavovat, aniž by je naučil tomu, co musejí znát. Cvičení potřebujeme, s tím souhlasím; ale [u:3a66ecac40]je třeba, aby bylo řízené ve vztahu ke zbrani, jejíž jsme součástí[/u:3a66ecac40]. Je pobuřující vidět velitele lehké jednotky, který myslivce nechává v neznalosti rovzinutí do tirajérů a opětného zformování pelotonu, zatímco je unavuje evolucemi linie: nejsou toto profesní chyby, jež je třeba odstranit. [u:3a66ecac40]V roce 1764 jezdecký pluk de Berry manévroval pěšky lépe než mnohé pluky pěchoty, zatímto neovládal manévry v sedle. Nezanedbal plukovník přípravu svého pluku a neunavoval nesmyslně své muže?[/u:3a66ecac40][/quote:3a66ecac40]

Ta jeho instrukce ([url]http://www.austerlitz.org/cz/clanek/1401[/url]) se nechytila, ve své horlivosti a přes to, že v zásadě má v tomto úvodu pravdu a shodla by se s ním většina ostatních vojáků i teoretiků, zbytečně dělá z lehké pěchoty, čím není, a mechanické manévry "průzkumníků", které předepsal, jsou tak komplikované (a pochybné), že to těžko někdo bral vážně, natož aby to aplikoval. Nicméně fakt, že kavalerii skutečně nemá smysl cvičit v pěších manévrech, platí, a konstatoval ho například generál Thiébault při pěším výcviku dragounských pluků, který byl ovšem ve Francii motivován v první řadě nedostatkem koní, a to byli dragouni z celé kavalerie pro pěší boj nejlépe disponováni výstrojí a výzbrojí.

Třešinka na dort... Jean-Rémi Guiard řečený Guyard (1747-1817) byl od dubna 1800 do března 1801 velitelem efemérního [color=red:3a66ecac40]1. pluku pěších husarů[/color:3a66ecac40]... :laugh: Šlo však jen o název neřadové ([i:3a66ecac40]hors ligne[/i:3a66ecac40], nikoli "nepravidelné") lehké jednotky, jež měla uniformy [i:3a66ecac40]à la hussarde[/i:3a66ecac40] (uherské kalhoty a dolman, pás) ale byla po stránkách výcviku a organizace pravidelnou lehkou pěchotou, tito [i:3a66ecac40]hussard à pied[/i:3a66ecac40] nosili kamaše a vyzbrojeni byli pěchotní puškou a pěchotní šavlí.

J.
Le Terrible que rien n'arrête !
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek06 úno 2009 10:12

[quote:e7da6720fb="Eifel"]Śkoda, že se spojenci budou vyjadřovat k této otázce pouzze mezi sebou a nepokusí se svůj neodvratný konec zřejmnš nijak oddálit[/quote:e7da6720fb]

Když ono se s námi (se mnou) tady nedá pořádně a věcně diskutovat, je to tu samá osobní zášť, povýšenecké a ješitné chování naivů s mlékem na bradě, kteří manipulují míněním zaslepenců, jež je následují. Zlo ve své zakalené a skryté podobě. Vytvářím(e) konflikty, které by vůbec nemusely být. Slavkov by byl prostě trochu folklorní, to je toho... :dirol:
Le Terrible que rien n'arrête !
Uživatelský avatar

Aleš

 • Příspěvky: 253
 • Registrován: 25 říj 2007 00:12
 • Jednotka: Donský Kozácký pluk Chanženkova I.

Příspěvek06 úno 2009 13:21

Hele Jakube, netvař se uraženě.
Také bych se mohl cítit dotčen všelijakými názvy typu "lovci mamutů, kočkopsi, milicionáři v montérkách" či jak jsi nás všelijak tituloval...Vidíš a mě to přijde naopak veselé.
Já například jsem myslím své argumenty vysvětlil dostatečně...přijmi je, odmítni je, jak jen sám chceš, ale vést na toto téma nekonečnou debatu by (jak ostatně sám píšeš) byla opravdu jen zbytečná ztráta času.
Aleš Vladimírovič
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek06 úno 2009 13:49

To není ani v nejmenším uraženost, je to takové lehce pozdvihnuté obočí...

[quote:29edce7a58]Já například jsem myslím své argumenty vysvětlil dostatečně[/quote:29edce7a58]

Máš na mysli tu fotku štucu a seznam povelů v tabulce ve wordu? Jestli to jsou podle tebe argumenty podporující tezi, že nepravidelná pěchota, kterou vy a podobné jednotky představujete, měla své místo v pravidelné bitvě, pak je samozřejmě odmítám a ty se mi samozřejmě nedivíš. Podle stejné logiky bychom mohli pozvat římské legionáře vyzbrojené štucem (dát na web fotku štucu) a cvičící podle Ustavu 1796 (dát na web seznam povelů).

To jaksi není ten druh argumentů, který hledáme, nemyslíš?

O lovcích mamutů jsem mluvil a mluvím v souvislosti s jednotkami, jež je svým vzezřením připomínají, tedy ne o vás, a jestli se to někoho dotýká, klidně se omluvím. Slovo kočkopes jsem použil v souvislosti s tvým tvrzením, že jste, coby nepravidelná kozácká pěchota vyzbrojená štucy a doutnákovými mušketami (či mušketou) manévrovali po bojišti jako pravidelná pěchota. Jak byly tyto jednotky nepravidelné pěchoty organizovány a jakým způsobem byly při jejich výcviku aplikovány jaké předpisy pravidelné armády, jak se formovaly v jaké bitvě v jaké bitevní sestavě, jak členěné, jak manérovaly... máš v tomto směru nějaký poznatek, nebo je to spíš tak, že děláte nepravidelnou pěchotu, která pro potřeby bitvy pod Santonem, v rámci nějakého scénáře, a pod nějakým obecným tlakem, sáhla ke "kompromisu" a na bitevním poli dělala tedy něco, co k ní sice nepatří, ale přirozeně tam nejde dělat nic jiného... kočkopes tedy.

Že jste milicionáři v montérkách jsem neřekl, bylo to přirovnání k retentononcu druhé války, a pokud jsi to tak vnímal, pak jsem také o polské pěchotě řekl, že je to T-34 s jugoslávskými výsostnými znaky na pláži Utah.

Já pořád čekám, kdy sem kdokoli dá nějaký konkrétní případ nasazení ať už pěších husarů, nebo nepravidelné pěchoty (pěších kozáků, baškirů, kalmyků...) v nějaké pravidelné bitvě či menší bitvě či nějaké srážce typu Vyškov, apod. A ne a ne se dočkat.

Kdysi dávno historicky se tu zrodily kluby, které se oblékaly do historických uniforem. Některé představovaly pěchotu, jiné jezdectvo, uniformy se šily různé, podle nedostatečných podkladů, zkoušelo se v daných situacích, co bylo možné, cvičilo se podle kusých informací o dobovém výcviku, podle různých, zpravidla mimořádně zkreslených, představ různých expertů. Postupem času se přirozeně re-enactment vyvíjel, a většina těchto spolků, a s nimi nové, staršími inspirované, začaly vojenskou historii, především díky snazšímu přístupu k pramenům a také ke spolupráci se zahraničím, dělat čím dál seriozněji, či lépe řečeno přesněji.

Některé jiné zůstaly z různých důvodů u svých pratradic a vývoj podstoupily nevalný, či jen v některých oblastech. Re-enactment je dnes úplně jinde, než kde byl v 80. či 90. letech 20. století. Toto je fakt, v žádném případě vyjádření neúcty k zakladatelům tradice.

A někdy v mezičase také vznikly jednotky nepravidelné ruské pěchoty. Někoho napadlo, že to je dobrý nápad. A dodnes nikdo z nich není schopen doložit, že takové jednotky kdy překročily ruské hranice a byly nasazeny v otevřeném poli proti pravidelné armádě. Přesto je zásadní problém, když se většině ostatních jejich přítomnost pod Santonem nelíbí, když tvrdí, že to křiví obraz celé bitevní ukázky, v důsledku degraduje snahu a umění těchto ostatních, této většiny, která se více či méně poctivě snaží vystrojovat a cvičit to, co skutečně existovalo.

Jestli jsem minul, střílíš ty.

J.
Le Terrible que rien n'arrête !
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek06 úno 2009 14:15

Pro srovnání:

pěkné
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/e32793c6deeca7c024a5ed20c4a280b2/YO6F2414.JPG[/img:3dd6431d5f]

nepěkné
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/3e8ef406dd8cccd33a0c20044e0f4e47/YO6F2489.JPG[/img:3dd6431d5f]

pěkné
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/afa742562f1e799054dceb2eb308b1c2/YO6F2463.JPG[/img:3dd6431d5f]

pěkné v kombinaci s nepěkným...
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/499f405ce2227bb9e9d8c8d0240405be/04_bitva_026.JPG[/img:3dd6431d5f]

ruská armáda pěkná
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/a427fc28bd1b9aea166ee53c59c05ff1/04_bitva_061.JPG[/img:3dd6431d5f]

úplně jak lehká pěchota
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/a026ae1e9cdb0c66f8d3b9768ab4dc59/04_bitva_110.JPG[/img:3dd6431d5f]

skupina zvláštních vesničanů krytá řetězem c.k. myslivců
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/429615d066185f9dcc1df4a08f331e93/DSC_0535.jpg[/img:3dd6431d5f]

ruská armáda nepěkná
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/0f5955223b04d514798aa4432d3735ae/DSC_0559.jpg[/img:3dd6431d5f]

lehká pěchota v akci
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/f85bcfcdda8ab6cb3019d18fbca73990/DSC_0592.jpg[/img:3dd6431d5f]

napoleonský re-enactment
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/cdc83021becbd2ec076d5be66a1e2bb0/DSC_0613.jpg[/img:3dd6431d5f]

napoleonský re-enactment?
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/97d59e937471483f6d7e0fa7112c956a/DSC_0638.jpg[/img:3dd6431d5f]

?
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/1d4b142a16776d922a3e2b443baf5311/DSC_0637.jpg[/img:3dd6431d5f]

??
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/2c3d8c652dee69c4318ccad969371552/DSC_0647.jpg[/img:3dd6431d5f]

napoleonský re-enactment
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/d9a0f5f35f3164348c4f356d0bde39fb/DSC_0678.jpg[/img:3dd6431d5f]

ruská armáda napoleonských válek, jak ji poznala Evropa...
[img:3dd6431d5f]http://www.austerlitz.org/image.php/8fb384b8916bdaaa3d40acbf8c9b66d0/DSC_0686.jpg[/img:3dd6431d5f]

Pokračovat bychom mohli asi do nekonečna.
Le Terrible que rien n'arrête !
Uživatelský avatar

Candát

 • Příspěvky: 431
 • Registrován: 21 úno 2005 12:36
 • Jednotka: 30e de ligne

Příspěvek06 úno 2009 14:25

Dle mého ty fotky nejlépe vystihují o co jde (oč nám jde).....a kdo princip oné "zlovůle proti některým" nepochopí ani z těch fotek, pro toho se tu mohou popsat stovky stran a ........

A že bylo cosi možné, když bylo nejhůře a že to nebo ono......no nevím. Jezdec bez koně, je prostě jezdec bez koně a nevidím důvod, proč se má plést pěchotě (všech tří stran!!) pod nohama :crazy: ....
Obrázek

Ondra.J

 • Příspěvky: 294
 • Registrován: 18 led 2009 21:59
 • Jednotka: k. k. Linien-Infanterie-Regiment Kaunitz-Rietberg Nr. 20

Příspěvek06 úno 2009 15:10

[quote:ceed3aa514]Jezdec bez koně, je prostě jezdec bez koně a nevidím důvod, proč se má plést pěchotě (všech tří stran!!) pod nohama [/quote:ceed3aa514]

Nezbývá než souhlasit.
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Uživatelský avatar

Tazien

 • Příspěvky: 801
 • Registrován: 08 pro 2004 17:56
 • Jednotka: 18e de ligne

Příspěvek06 úno 2009 19:07

No já už fakt nevým , vo co se jedná?
Chodím to od roku 1981 a začátky taky nebyli nejlepší. Uniformu jsem půjčoval z Mahenova divadla a sklízel za to patřičnou kritiku.
A protože se mi to nelíbilo, žačal jsem zhánět materiály.
Až jsem ušil fr. uniformu, přišli členové KVH Brno z prohlášením, že Slavkova se budou moct zůčastnit češi /a samozřejmě moravani/ v uniformě rak. granátníků Kaiser, nebo rak kyrysníků /oboje čerčvené vyložení/. Tak jsem šil novou uniformu /a divte se, já měl doma rakouskou uniformu, byl jsem s ní na 3 akcích a nosil jsem jí s hrdostí/.
Naštěstí jsme založili klub přátel fr. revoluce a prvního císařstvý Ostrava.
Tak jsem předělával uniformu na fr pěš. granátníka cís. gardy zas.
Přesto, že jsme byli řádně registrovyný klub, nepodařilo se nám na jednom Slavkově přesvědčit organizátora vzpomínkových akcí, aby místo bitvy nedělal překážkový závod se střelbou na čas, sekáním hlav atd v 3 člených družstvech. /nedělám si prču, x vojáků se dívalo, jak soutěží družstva o třech lidech, než tam napochodovali Belgičani, a ukázali, jak to má vypadat/
Koélikrát jsme předvedli bitvu s daleko větším nasazením, než jednotky bez pušek a za poloviční žold.
Tak vo čem je tato debata. Pořadatel pokaždé dal nejaké pravidla a buď se mi to líbilo a pak jsem dělal vše proto, abych je splnil, nebo jsem lapěl doma. A včem se to liší dnes od jiných akcí?
Na Ořechově těžko budu puštěnej bez předepsané ústroje a výstroje. Na 1 svět. válku, pokud jí chcu dělat, musím mít taky co mi nařídí můj velitel, aby jsme byli na akci přizváni.Na Hradci 1866 se se mnou Balcárek nebude párat, pokud totéž nebudu splnovat. A tak i v jiných obdobých, ktaré dělám a o kterých rozhodujete vy.
Na schůzi by.i i jako hosté členové ruské armády. Nepamatuji si, že by řekli něco, to se nám nelíbí.
A ty fotky mluví fakt za své.
Tazien Ukrutný
Další

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé