Právě je 20 led 2018 23:13


Znojmo 2013

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
 • Autor
 • Zpráva
Uživatelský avatar

Malý Jauda

 • Příspěvky: 533
 • Registrován: 01 srp 2005 17:21
 • Jednotka: Les Marines

Re: Znojmo 2013

Příspěvek13 črc 2015 20:53

Dokonáno jest,
námořní alternativa připomenutí si Znojmo 1809 se celkem ujala a do zájmové oblasti se sešlo kolem deseti zvědavců s jasným a jednoduchým programem. Mě osobně se opět nepodařilo na vlastní bulvy vidět historickou rekonstrukci bitvy u Znojma 1809.
Po vzhlédnutí několika videí a fotografií jsem zjistil, že toto štěstí neměl nikdo. Je to škoda, že cca stovka vojáků z toho cca dvaceti jezdci nedokázali historicky zrekonstruovat tuto řež přibližně 80 000 mužů, určitě by v případě úspěchu po opakování tohoto činu "hrábla" každá produkce davových scén. Celé to připomínalo průkopnické časy reenactingu v 90 letech minulého století, nebo Le Camp Hamiltony s veřejnou propagací, s dotacemi, za cestovní náhrady a pro veřejnost. Takže tak nebo onak, krok zpět o pár pětiletek zpět.
To vše nevadí a je to asi v pořádku. Vždy se najde pár osob co budou "toto" dělat (a cca 100 osob není dav) a ještě více početní pár lidí se na to bude koukat, protože se třeba dá zlákat, například tak jak naši zvědavci Marins GI, 57 eme, 30 eme, HR 12 Palatin a další.
Ale podle mě je více v pořádku, že jsme nabídli poctivější alternativu, která určitě svou přemrštěnou, nabubřelou a také lživou reklamou a ve výsledku svým podivným provedením nedehonestovala historickou událost s. Na pozadí toho všeho šlo určitě o skvělé setkání lidí s podobnými zájmy, ale nejen o to v reenactingu jde. To je však na jinou debatu.
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Re: Znojmo 2013

Příspěvek14 črc 2015 12:51

Při pohledu na některé fotky, například z tzv. "pochodu vojsk (resp. jejich jednotlivých oddílů)", se citlivějším nadšencům chce zvracet, a nezbývá než se podívat na některé výroky z dob minulých:

Jakub v pon 01. črc 2013 9:30:05 píše:naprosto nerozumím tomu, proč byla umožněna účast nevystrojeným nevojákům - francouzská kavalerie působila i díky nim jako průvod masek


Commandant v odpovědi píše:Děkujeme za připomínky. Projdeme a poučíme se do příští akce. Děkujeme za účast a postřehy.


Tedy "pochod vojsk", nebo vyjížďka jezdeckého klubu v maskách venkovských děvčat v doprovodu několika rakouských pěšáků?

Jestlipak je pravda, že odborník a doktor Mucha vyjevil publiku, že vojáci máčeli bajonety v hnoji a že francouzská armáda byla dobyvačnou bestií, která všude plundrovala, a že Masséna byl zloděj se slepicí?

Taky gratuluji ke vkusu při výběru hudebního doprovodu. Jakobych tam byl.

A obecně tedy nezbývá než pogratulovat k nejlepší akci u Znojma od roku 2013. Protože když je bílá krychle černou koulí, nic jiného než gratulovat nezývá. Šašci.
Le Terrible que rien n'arrête !

Tom

 • Příspěvky: 290
 • Registrován: 02 úno 2006 13:39

Re: Znojmo 2013

Příspěvek15 črc 2015 15:11

A ta námořní varianta byla někde veřejně prezentována? Nebo to bylo čitě interní podujatie a oni zvědavci se tam vyskytli jaksi mimoděk a neplánovaně?
Uživatelský avatar

Malý Jauda

 • Příspěvky: 533
 • Registrován: 01 srp 2005 17:21
 • Jednotka: Les Marines

Re: Znojmo 2013

Příspěvek15 črc 2015 17:17

Akce byla plánovaná a s jasným programem, včetně objednání kytici pro vzpomínku na hřbitově, zamluvení stanovým míst podle počtu přihlášených nebo mailového pozvání s následnou komunikací mailem nebo "obličejoknihou".
Určitě to nikdo nenašel v médiích nebo na velkoplošných plakátech a podobně.
Uživatelský avatar

Eifel

 • Příspěvky: 1382
 • Registrován: 27 čer 2008 10:03
 • Jednotka: 1er cuirassiers

Re: Znojmo 2013

Příspěvek23 črc 2015 17:52

Dle mého názoru byla sobotní bitevní ukázka bez nějakých závažnějších problémů.Bitevní pole na počet vojáků akorát, označené a slušně nazvučené. Texty komentátora byly místy úsměvné.))) Bitva byla nejspíš vzhledem k malému počtu francouzské pěchoty po pelotonech, což ukázku v těchto počtech nijak nepoškodilo. Skromné počty modré pěchoty plně doplnilo silné fran. jezdectvo a přítomnost stavby v 1:1 na bojišti ( bez cedulí apod. ) , která učinila ukázku zajímavou a tvořilo optický střed bojiště kolem kterého se zuřivě bojovalo. Možná byla ukázka jen trošku zbytečně delší, ale to je věc názoru. Perfektní spolupráce s Apšeronci na jejich závěrečném masakru potěšila všechny kdo se ho zúčastnil. Závěrečné dovádění ve vodě bylo přímo skvělé a předčilo samotnou ukázku. Přestřelka mezi Poláky a Apšeroci byla dosti reálná. Jen mně mrzí to, že ti co nosí generálské uniformy nejsou schopni až na vyjímky ( které se v Evropě dají snad napočítat na prstech jedné ruky ) cokoliv předvést a ty epolety si zasloužit a sami se odsuzují do role trapných držáků skvělých uniforem mužů, kteří v minulosti psali dějiny.
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde!"
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Re: Znojmo 2013

Příspěvek24 črc 2015 12:57

Někteří z nás dostali individuálně do mailu krátce po akci tyto anonymní postřehy:

Jen obtížně se hledají slova na to, co jsem viděl a slyšel 11. července u obce Dobšice. Do ucha linulo se zasvěcené slovo pana dra. Muchy o událostech roku 1809. Francouzský maršál Masséna nebyl ničím jiným než pirátem či banditou, který loupil všude a vše co kdy uviděl a s ním jeho všudypřítomná milenka „slepice“. Francouzská armáda byla dobyvačnou a loupeživou bestií, která ožebračovala a plundrovala kudy táhla. Představení vojsk, které posléze následovalo, muselo lahodit uchu každého příznivce vojenské historie. Rakouští myslivci, zelení muž&iac ute;čkové ve feldgrau a bodáky pěšáků, kteří je máčeli v hnoji, aby zabily toho koho posléze bodnou. Dělostřelectvo, které do bitev přicházelo až za pěšími útvary a jezdectvo nejvíce ve francouzské armádě zastoupené a to dragounské a uprostřed všeho jediná to žena kavaleristka. Spojenec Rakouska na bitevním poli, armáda carského Ruska… Naštěstí po té co začala podivná bitevní ukázka, selhal mikrofon, který se znovu jal fungovat až na samotný závěr. O armádě rakouské jsme se v zásadě nic nedozvěděli, ale za to o francouzské armádě mnohé. Než shořelo stavení zvané Dobšice, tak se dva útoky zleva doprava a zpra va doleva několikrát zastavili na takovou dobu, že si člověk pomyslel, že je asi po bitevní ukázce. Komentátor nás, ale ujistil, že je vše v pořádku a že to statické, tak má být a tak je to historicky správně. Na závěr zazněli slova chvály pro JK Acabalado, Moravu napoleonskou a příště třikrát nashledanou.

Vrchní velitel francouzských vojsk velící 15 Polákům podivné směsice a 8 pěšákům řadové pěchoty měl o situaci na bojišti zřejmě jasno. Jezdectvo obou stran měnící své pozice jednou vy u nás a jednou my u vás a to neustále na straně u diváků. Jediné francouzské dělostřelectvo o třech kanónech přišlo v polovině bitvy zapálit ves Dobšice a pak bylo na závěr zahnáno s celou armádou do řeky Dyje. Na což nás komentátor stačil před koncem upozornit, že se máme jít podívat, jak že se to ta armáda koupe.


Ne že bych v tom obecně věc nebyl schopen poznat. Na zpětnou otázku, kdo je autorem, odpověď nepřišla.

J.
Le Terrible que rien n'arrête !
Uživatelský avatar

Malý Jauda

 • Příspěvky: 533
 • Registrován: 01 srp 2005 17:21
 • Jednotka: Les Marines

Re: Znojmo 2013

Příspěvek24 črc 2015 18:13

Je úsměvné srovnání hodnocení této "věci" účastníka a diváka. Mé zvědavé hodnocení "historické rekonstrukce bitvy" samozřejmě svým způsoben není nestranné. Také od účastníka "tohoto" nelze čekat objektivitu. No od diváka, pro kterého se to údajně v podstatě dělá, je kritika, i když anonymní, minimálně k zamyšlení.
Milý anonymní diváku, nelze čekat jakoukoliv změnu pro Tvé duchovní uspokojení, zvláště jestli si i mírně dějepisně obeznámen, nedej Bůh vzdělán. Ty si jen kulisa pro vyjádření statistické úspěšnosti tohoto, pro lepší odepisování daní na sponzoring a reklamu, případně čerpání dotací na cokoli. O chlebu a hrách už jsem psal, jen ten chléb se nám stále více mění na léčivo.
Tak dobrou chuť.
Uživatelský avatar

Jakub

 • Příspěvky: 3724
 • Registrován: 11 úno 2005 16:39
 • Jednotka: Le 57e de ligne.

Re: Znojmo 2013

Příspěvek23 kvě 2016 12:31

Z letošní systematické propagace:

Pořadatelé akce si kladou za cíl připravit pestrou podívanou na historické uniformy a zbraně, divácky atraktivní formou připomenout nesmyslnost válek a zároveň propagovat Jihomoravský kraj, obec Dobšice a město Znojmo u nás i v zahraničí.


Nesmyslnost válek. Poté, kdy pokáleli památku obětí znojemské bitvy tím, že si přikradli zásluhy na zbudování pomníku, který poškodili překlepem hodným samolibého blbce, pokračují v kálení na dějiny, jež neustále křečovitě připomínají a "propagují".

Nesmyslnost válek. Jak mazlivé. Takové HateFree. Nejdůležitější na světě je přece tak nějak ten světový mír.

Nejednou nejeden z nás odvracel poměrně běžnou výtku vůči našemu zájmu o vojenskou historii, která různou formou říká, že si hrajeme na vojáčky, ale skutečná válka je zlo, kterému nerozumíme. Odvracíme to těžko zpochybnitelným poukazem na fakt, že právě člověk, kterého dějiny válek zajímají natolik, že o nich čte, má o válečných hrůzách nepochybně svou představu, a že paušálně ji označovat za falešnou či naivní je naivní.

Ale "nesmyslnost válek"? To je naslintání na ctnosti, které k válce coby politice vedené jinými prostředky vedou, a válku provázejí. Nejen dnes, kdy válka probíhá nedaleko od nás, i dále od nás, na Ukrajině, v Sýrii, Iráku, Libyii, Mali, Nigérii, atd., kdy jsou média dnes a denně plna zvěrstev páchaných extrémisty (skutečnými extrémisty, ne těmi s mediální nálepkou), je v přímém přenosu zřetelné, že válka svůj smysl nevyhnutelně má. Spravedlivá válka ho měla vždy. A protože jsme jen lidé, na spravedlnost nahlížíme subjektivně. Ovšem ne všechny konflikty minulosti jsou zastřené mlhou subjektivních pocitů; u některých válek, a lhostejno, zda jsou následně opředeny legendami, jež sepsali vítězové, je zřetelné, kdo stojí na špatné straně, kdo není v právu - z hlediska jakéhosi obecného civilizačního, kulturního, ale i třeba formálně právního, kdo nedodržel smlouvu, kdo vyprovokoval konflikt, od něhož očekával prospěch, kdo využil příležitosti, aby napravil domnělou křivdu.

Nuže, Mozarte, jmenujte mi nějaké ty ctnosti. Co třeba vlastenectví. Dnes vysmívané, jakkoli bylo hlavním motorem činů předminulé generace, které právem, byť čím dál více jen formálně, oceňujeme při přílžitostech státních svátků. Tvrdit, že války jsou nesmyslné, je líbivá nesmyslná fráze. Války jsou kruté, tragické, tvrdé, nelidské, zoufalé. Provázejí je nepředstavitelné zločiny, utrpení, ztráty. Nesmyslné? Podstoupit výše uvedené, protože či přestože je válka nesmyslná? Tedy jsou účastníci hlupáky, nesvéprávnými idioty, kteří slepě následují jakési snové představy o pomíjející slávě, kteří se ve víru boje mění v krvelačnou zvěř a pozbývají lidství... jak dojemné. Jako ten Bondarčukův voják, který vystoupí u Waterloo z karé a křičí do nebes své "proč"; ve skutečnosti si rozhodně více vojáků nadělalo do kalhot, než se věnovalo filosoficko teatrální demonstraci svého lidského já. Třeba nadělalo, ale nápor jezdectva ustáli, odrazili, v bitvě zvítězili, a splnili, co od nich jejich vláda, jejich vlast očekávala. Patetické? Marné? Bez hodnoty?

Pak jsou ovšem bez hodnoty prakticky celé evropské dějiny. V pamětech účastníků se nesetkáme s tak paušálním odsudkem. Čteme tam o stesku, lítosti, ti nejlepší dokáží velmi surově surovost války popsat tak, že o ní nikdo nepochybuje. Ale těžko narazíme na bývalého vojáka, který by prohlásil, že války, jichž se účastnil, byly nesmyslné. Být vojákem je čest, ale hlavně netrpět a neumírat, protože je to nesmyslné. Armádu potřebujeme, ale války jsou nesmyslné. Odvaha, obětování se, ale i takové jevy jako esprit de corps, duch pospolitosti, pluku například, nebo věrnost, loajalita, vděk. Čest. Smysl pro povinnost. Nic? Války jsou nesmyslné? Nebozí odvedenci jsou hnáni na jatka z mrzkých a zištných zájmů Kazisvětů? To nám pan Vystrčil sděluje? Asi ano. Primitivní, povrchní, směšné. Ubohé.

Davout by mu nakopal prdel. Sdružení Acaballado se systematicky věnuje období, které definují nesmyslné války.
Le Terrible que rien n'arrête !
Předchozí

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé