Právě je 20 led 2018 23:11

Znojmo 2013

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva

Eifel

• Jednotka: 1er cuirassiers

Re: Znojmo 2013

Příspěvek09 črc 2014 17:36

No myslím, že podobné legrácky jsou již za hranicí dobrého vkusu a mně osobně se tedy nelíbí.
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde!"

Jakub

• Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek09 črc 2014 17:42

Ach, skutečně? Je v té legrácce něco, co není pravda? Je v té legrácce něco, co neodpovídá naturelu dotyčného pobočníka vrchního velitele? Velice nerad bych někomu nactiutrhával :-)

Jinak názory k uměleckým dílům mohou být velmi různé a nezbývá, než je respektovat, a svobodu je sdělovat mírou dostatečnou podporovat. Berte tu malůvku schovívavě jako další ze způsobů, jimiž zcela zbytečně upozorňuji na to, co se nám tu děje. Nevšiml jsem si zatím, že by nás bylo příliš mnoho, kdo se pozastavujeme nad překonanou hranicí dobrého vkusu ohledně pomníku v Dobšicích, prezentace historie bitvy u Znojma v rámci připravované akce nebo Moravy napoleonské. Ale bude jen dobře, pokud aspoň malůvka, která na to opět trochu jinak upozorňuje, vzbudí trochu zájmu.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore.
Le Terrible que rien n'arrête !

Malý Jauda

• Jednotka: Les Marines

Příspěvek09 črc 2014 19:48

Je krásné a zároveň smutné co vše nám dnešní doba umožňuje.
Také k tomu máme mnoho možností jak se s tím vyrovnávat,
od "žraní" a fandění, přes ignorování a rezistenci. až po boj a odpor.

Jídelníček i chutí je hojnost, jen pozor na zažívání :o( !

Husár

• Jednotka: K.K. Haupt-Quartier

Příspěvek09 črc 2014 20:03

...horné Uhry sú svojim ostrovtipom povestné...
...určite je satira lepšia ako "lživing history" v podaní Moravy napoleonskej a jej satelitov...

...Znojmo je cez víkend a na stole je tridsať strieborných, koľko je Judášov...? ...
... Si Deus pro nobis, quo contra nos? ...

Mahy

• Jednotka: k.k.Jäger-Bataillon

Příspěvek09 črc 2014 21:17

Husár píše:...horné Uhry sú svojim ostrovtipom povestné...
...určite je satira lepšia ako "lživing history" v podaní Moravy napoleonskej a jej satelitov...

...Znojmo je cez víkend a na stole je tridsať strieborných, koľko je Judášov...? ...

Nic ve zlém, ale pokud hodláte stavět ty co chtějí jet někam na akci, která je vám proti srsti, do role Jidášů, tak to se jděte vycpat.

Chápu vaše rozhořčení nad prezentací historie, ale malinko už se to tu přehání.

Nedočkáme se doufám nařizování na kterou akci můžeme jet a na kterou ne- že ne?

Veďte si boj s osobou Ivana Vystrčila, ale netahejte do toho laskavě nás ostatní- nám jsou většinou vaše spory ukradené.
Maršála nedělají epolety, ale vojáci.

Jakub

Příspěvek09 črc 2014 22:03

Já bych neřekl, že se tam jede někdo účastnit pro nějaké peníze, protože ty tři stovky nebo kolik, to vskutku nikoho nevytrhne.

Nařizovat, kam kdo jet může nebo nemůže, se historicky pokusil jen pan Vystrčil osobně, a je to už pomalu deset let. Jinak nikdy nikdo. To je cesta, která nikam nevede a vést nemůže.

Na druhou stranu se ti, kdo jedou na takto objektivně nepřijatelně a trapně a uboze prezentovanou akci, musejí tak trochu obrnit a smířit s tím, že to tu a tam někdo okomentuje. I jízlivě. Absolvoval jsem na to téma mnoho hodin debat a nikdo nemůže přijít a říct, že bych někoho od účasti zrazoval nebo mu ji chtěl dokonce zakázat. Samozřejmě kromě těch, kdo tu akci pořádají, protože ti v tomto mají pochopitelné jasno - já jim chci tu jejich pilně připravovanou akci zničit, protože jim závidím.

Nuže ne. Dokonce jsem tak "hodný", že jsem rezolutně odmítl nápad, aby se k této akci vyjádřila CENS formou nějakého hlasování o nějaké odsuzující formulaci a abychom se od věci distancovali. Ne. Nic takového zřetelně není v zájmu CENS. Rozhodnutí mnohých, s nimiž jsem o tom mluvil, chápu a současně nechápu. Chápu, že je to 205. výročí, chápu, co píšeš ty, Mahy, totiž že vás "naše" spory nezajímají. Chápu, že problémy, které popisuju, většinu z nás netrápí, resp. netrápí natolik, aby se od Znojma štítivě odvrátili.

Na druhou stranu nechápu, když ti, které historie zajímá, kteří o ní čtou, které baví a kteří ji připomínají, jsou ochotní svou účastí dopustit, aby jimi jak Akablabládo tak Morava napoleonská podepsaly své aktivity. Stane se to zcela nezávisle na vůli účastníků, stalo se to loni, stane se to letos a stane se to pokaždé. Děkujeme stovkám účastníků za krásnou akci, nejsme dokonalí, víme o tom, poučíme se z chyb (skutečně?), jsme rádi, že se vám akce líbila a těšíme se na příště. Milá veřejnosti, ctěné veřejné instituce, vážení novináři, ctění politikové, hleďte, systematicky a dnes již tradičně připomínáme napoleoňáckou hysterii a máme úspěch. Aleluja.

Psal jsem to několikrát. Ať si každý pořádá co chce, kdy chce, kde chce, jak chce. Ať se toho kdo chce taky účastní, a pokud třeba mně nepromine kritiku, nedá se nic dělat. Ale proč MUSÍME být svědky toho, o čem je toto vlákno, o čem je vlákno Moravy napoleonské, o čem je vlákno slavkovské expozice? Proč...

Proč je normální tesat lež do pomníku, proč je potřeba prezentovat historii na webu s tak absurdními hovadinami, že by se za ně styděli i ucintaní redaktoři History Revue? Proč z nás všech dělá svou nekompetentností, svou bohorovností, svou teflonovou arogancí Vystrčil a jeho kolegové v očích poučené a odborné veřejnosti idioty? Proč v tichosti neopraví aspoň ty nejkřiklavější zhovadilosti? Proč je na kulise znojemské bitvy opět reklamní cedule stavební firmy? Mám tu opět citovat Vystrčilovy výroky, které sem psával v době před několika lety?

Kam kráčíš, napoleonský re-enactmente, když je ti tohle všechno úplně jedno? Když k tomu mlčíš, když tě to nezajímá? Co tě tedy zajímá a jaký je smysl tvé existence?

Mahy píše:nám jsou většinou vaše spory ukradené

Tenhle pluralis majestatis jsem ti už, tuším, jednou, Mahy, vyčítal. Je nás dost, kterým naše spory ukradené nejsou. Je mnoho takových, kdo polykají žábu a na Znojmo jedou pořadatelům navzdory. Já bych Jidáši účastníky této a jiných Vystrčilových akcí nenazval, protože jsem si jistý, že tam nejedou pro peníze. Ostatně paralelně probíhá v Arsenalu akce s úplně jinými finančními podmínkami. A nemyslím si, že někoho nebo něco zrazují. Jenom bych řekl, že, pokud by se chtěli zamyslet nad smyslem svého snažení, a mělo-li by jít o poctivé poznávání a připomínání vojenské historie, pak sami před sebou nemohou mít čisté svědomí. Což je zcela každého věc. Podepisují se, jak říkám: chca nechca, pod úroveň oné prezentace historie. V očích mnohých. A jistě, většině to je jedno a bude jedno a běžné veřejnosti stokrát jedno. Karel jako Varel, pušky jak obušky. Hlavně si zablbneme. Co se dařilo stavět v uplynulých letech, je nyní do jisté míry devalvováno.

J.

Mahy

• Jednotka: k.k.Jäger-Bataillon

Příspěvek09 črc 2014 22:14

Dobře napsáno. Díky.

Jsem rád, že to tak nebereš, že by ti kdož na akci jedou, museli být nutně a automaticky ti špatní. Začalo to tu tak vyznívat.

A to by bylo opravdu škoda.
Beru, že to berete tak, že vlastně svojí účastí tuto akci podporujeme.
Ale ruku na srdce- to bychom patrně seděli celý rok doma na zadku pokud bychom museli řešit takové otázky. Na každé akci je něco a nikdy se nikde nezavděčíš všem. Ale přesto ti na akci přijedou protože si tam najdou to svoje.

A i o tom by to mělo být.
Maršála nedělají epolety, ale vojáci.

Jakub

Příspěvek09 črc 2014 22:28

Tzv. akce Acaballado jsou jevem dosti v tomto směru vzácným. Přirovnal bych je snad k akcím v Boulogne ve Francii, ale to tu málokomu co napoví.

Pokud jde o naše akce, tj. o akce Projektu Austerlitz a o akce CENS, kritizovány i v tomto fóru často byly, jsou a budou, byť teda diskusní fóra se pomalu ubírají do věčných lovišť; chci říct: jen do nás. Máme-li někde chybu, v koncepci, prezentaci, faktech, smyslu akce, dopouštíme-li se někde lži nebo nepřesnosti, nikdy se nestane, že bychom nereagovali, nikdy se nestane, že bychom věc neobhajovali a málokdy se stane, že ji také neobhájíme. Nikdy se nestalo, že bychom oslyšeli výtku stran překlepu, atd.

Napoleon opravdu u Eggmühlu zraněn nebyl. A taky se nám dosud nestalo, že bychom někomu za veřejné peníze vydávali šuplíkovou studii nevalné úrovně. Naopak. V rámci několika svých akcí jsme bez nároku na autorské a jiné honoráře vydali na náklady vydavatele sborníky, které jsou dodnes citované. Nejnověji v souvislosti s bitvou u Znojma zde: Kacetl, Jiří: Bitva u Znojma a její dopad na život ve Znojemském kraji ve světle starší historiografie (Die Schlacht bei Znaim 1809 und ihre Auswirkung auf das Leben im Znaimer Kreis im Licht der älteren Historiographie). Jižní Morava 49/2013, s. 177-205.

Článek vřele doporučuji. Abych to tu pro dnešek ukončil něčím pozitivním.

J.

Tazien

• Jednotka: 18e de ligne

Příspěvek10 črc 2014 10:59

Ad Eifel.
Můžeš mi prosím napsat co je za hranicí dobrého vkusu. Rád se poučím, bo mě to jaksi nedochází.
Vem si půl dne volno a ukážu ti, co je hranici nevkusu, co se mi za 30let dostalo.
a pokud jsi znalec, jistě víš, že karikatury se dělali už dávno před námi.

Ad Mahy.
Kde jsi prosímtě vyčetl, že někdo někomu nějakou akci zakazuje.Nenašlel jsem to.
A taktéž nerozumím tvoji připomínce, že kdo jedou na tuto akci jsou ti špatní, nebo jí podporují?
Ivan nejezdí ziomní slavkov? Je teda špatnej?

Jedu na akci Znojmo, protože si to naše jednotka odsouhlasila.
Jedu i přes to, že nesouhlasím s zviditelnováním firem, sdružení , kohokoliv, kdo ten pomník opravil, postavil, vybzdoval. (Už se těším . že padlím u CHlumce postaví pomník kurvy z E 57 atd)
A pokud tě to Mahy zajímá (i když to nečteš a nezajímá tě to) souhlasím s názory Jakuba, protože zatím je nikdo nevyvrátil a ani já je neumím vyvrátit.
Von opravdu vyhazovat někoho za to, že byl na jiný akci nebyl Jakub.
Tazien Ukrutný

Husár

Příspěvek10 črc 2014 19:33

"...Znojmo je cez víkend a na stole je tridsať strieborných, koľko je Judášov...? ..."

ad I.- ak niekto reagoval na tieto slová urážlivo alebo som sa ho niečim dotkol - krátke vysvetlenie : neplatí to o samotných účastníkoch akcie ale o náväznosť na samotné sprievodné aktivity okolo bitky znojemskej na ktorej sa podieľa Morava napoleonská a jej satelity - nehovoriac o aktivitách predbitevných na poli PR a podobne...

ad II.- ku každému kto uniformu nosí chovám náklonnosť a rešpekt. Budem však brániť pravdu a postavím sa proti ak mi niekto bude servírovať vedome lži týkajúce sa môjho hobby - a tieto lživé tvrdenia nie je ochotný opraviť ani o nich s pokorou a základnou slušnosťou diskutovať, hoci na ne bol mnou upozornený v dobrej viere...

ad III.- je na hranici paranoie tvrdenie že akýsi nepísaný tribunál tu bude prikazovať kto, kam a za akých podmienok môže a naopak - nemôže a nesmie ísť. Už takých volov z nás prosím nerobte... Každý kto nás len trochu pozná vie že dokážeme bez zlosti diskutovať s každým kto o konštruktívnu a tvorivú diskusiu stojí a nemáme za zlé ak nás niekto poučí a obohatí...

ad IV.- Judášova zrada bola financovaná z verejných - t.z. židovských chrámových peňazí - chrám bol zároveň symbolom kultu i moci...

...Koľko z historických aktivít pochybného charakteru je financovaných aj dnes štátom...? Slovo Božie i história nech sú teda čisté...

Malý Jauda

Příspěvek10 črc 2014 20:41

Já už k tomu jen krátce.
Za posledních cca 15 let byla pouze v jednom případě snaha o selekci jednotky za to, že někde nebyla a byla někde
jinde, protože to tak tato parta chtěla. Tato snaha nebyla úspěšná, byť byla srdnatě prosazována i díky většině jednotek.
Nemyslím si, že dnes by tomu bylo jinak.
A určitě již všichni víte kdo s tím přišel, jen pro připomenutí. Tehdejší prezident CENS Ivan Vystrčil.
Takže spíše obráceně, kdo je v CENS nebude moct na akce Akabla..., Mor na poli atd.

A o "frajerovi" Jidášovi? Bylo vše již sepsáno, např.:

Matouš 27,4-5
a řekl: "Zhřešil jsem, zradil jsem nevinnou krev!" a oni odpověděli: " Co je nám potom? To je tvoje věc!"
A on odhodil ty peníze v chrámě; šel a oběsil se.

Tož tak vážení.

Jakub

Příspěvek10 črc 2014 21:01

ku každému kto uniformu nosí chovám náklonnosť a rešpekt

A já ne :-)

je na hranici paranoie tvrdenie že akýsi nepísaný tribunál tu bude prikazovať kto, kam a za akých podmienok môže a naopak

Tyhle breky z kruhů obklopujících systematické propagandisty napoleoňácké hysterie mně zvedají náladu celkem. Jen houšť a větší slzičky.

Zaznamenal jsem tyhle žvásty z několika stran, taky velice zasvěcené povídání o tom, že ty akce přece jdou dělat jinak a že na tom není nic špatného, jako by to obecně kdokoli tvrdil, jakoby na našich akcích něco nějak hrozně špatného v principu bylo... à propos, už jsem to citoval, takže ještě jednou:

Commandant 3. listopadu 2009 píše:Celá Evropa přechází na model, který je preferovaný CENS. Rámcový jednoduchý scénář, žádné velké kudrlinky, neboť v jednoduchosti je síla. Hlavní síla na velké ploše je ve velikosti a smysluplném manévrování velkých celků. Divák nemůže a taky nevnímá detail, kvůli kterému se může celá bitva zadrhnout, ztratit tempo a nakonec vyznít i směšně. Proto jednoduchý scénář, proto žádné stavby, pyrotechnika atd. Po zkušenostech od Aspern, Wagramu, Eslingu, Waterloo, Razsynu, Znojma (kde všude jsem měl podíl na velení) vím, že záležitost velkých bitev je v jednoduchosti. Kudrlinky, scénky atd.. to je naopak záležitost menších akcí, jako je např. Mikulov či Letní Slavkov. Pokud má oponent jiný názor, je opřen o nezkušenost, nechť se podělí. Já si myslím, že není již bitvy v Evropě (velké), kde by se hrálo na ony herecké etudy.

Jestli mi něco fakt vadí, tak je to licoměrnost, zbabělá ulhanost, dotčená ješitnost, která nemá ani píseček zdravého základu. A pochopitelně ochota valit svou verzi do hlav lidí, kteří tyto konflikty nesledují, formou osobních otcovských promluv do dušiček.

A jak jsou nad věcí, gerojové všeho druhu. A jak spolu zároveň nemají navzájem vlastně nic společného. Za něco může režisér, za něco kameník, něco je problém Moravy napoleonské, někdo není členem Akablabláda, něco nezvládla produkce, něco si přál pan starosta, a psi štěkají a štěkají.

A nad tím vším se klene olbřímí impotence na poli poznávání vojenské historie, která je, chudinka malá, jádrem všeho našeho snažení. Ano. Skutečně jde vojensko-historické akce dělat jinak. Pánové pořadatelé a dámy pořadatelky nám to již dlouhé měsíce usilovně dokazují.

J.

Husár

Příspěvek10 črc 2014 21:29

...To Jauda : ... doplnil si ma veľmi presne, Judáš nakoniec skončil sám smrťou zaživa - Moravie - Mort a vie... :-)

"Takže spíše obráceně, kdo je v CENS nebude moct na akce Akabla..., Mor na poli atd. " ... Palatíni sú členmi CENS, boli sme opakovane pozývaní i na Znojmo, Kuželov, Veveří no zakaždým sme účasť ODMIETLI. K účasti iných jednotiek CENS-u sa nevyjadrujem, každá má dôvod na účasť i neúčasť. A nečlenských jednotiek tiež.

...Viem že čitateľov našich príspevkov je mnoho a chápem že ich nebaví sa k veci vyjadrovať. Verejná mienka je zrejme naklonená vzorcu vojny Jakub / Jandora / Projekt Austerlitz v.s. Ivan / Morava napoleonská / Acaballdo. Plus ťahaniciam o slavkovskú výstavu, peniaze, politické krytia a pod. To je jedna bitka. Verím vo víťazstvo pravdy, vec riešia súdy. Je to predovšetkým vec zainteresovaných.

Druhou vecou je činnosť Moravy napoleonskej a ich satelitov. Lži, povrchnosť, zavádzanie a bohorovnosť s akou prezentujú historické reálie je do neba volajúca. To naozaj je reenactorom jedno ako sú historické súvislosti z rokov 1805 - 1809 podávané? Mienite nad tým hádzať rukou? Nemienite ísť do hĺbky a uspokojíte sa s tým čo vám je servírované? "Dyť je to hezky udělané..." - to vám fakt stačí? Ste tak obmedzení ako autori týchto nezmyslov? Mienite to podporovať, tolerovať - čím vlastne LEGALIZUJETE ich poňatie histórie a pestovanie lživing history? To je druhá bitka. Tu však bokom neostanem.

Pomník v Dobšiciach je len názornou ukážkou arogancie, tuposti ducha a necitlivosti, neúcte k pamiatke padlých. Je názornou vizitkou pochopenia lásky, piety a úcty k histórii ktorá sa mi v tomto poňatí javí ako tvrdý sex odzadu pri ktorom je história vpredu v rohu miestnosti a nik sa jej nepýta nato, či je to správne alebo nie. No a milovníci o ňu striedavo "pečují" do vyčerpania....

Stokrát opakovaná lož je pravdou a ten kto mlčí je rovnaký ako ten čo luhá pretože vedome napomáha lži víťaziť nad pravdou.
Naposledy upravil Husár dne 10 črc 2014 21:46, celkově upraveno 1

Jakub

Příspěvek10 črc 2014 21:39

To jsou mi podařené stylistické dostihy :-) dobře se to čte. Jen bych doplnil, že expozice jako taková, její obsah, se týká všech a stejným způsobem jako vše ostatní v těchto paralelních tématech zmiňované; jedna věc jsou formální a právní spory v pozadí, do nichž není snadné a pro mnohé ani žádný důvod pronikat, úplně jiná a zřetelná věc je ovšem to, co expozice o vojenské historii a re-enactmentu sděluje.

J.

Malý Jauda

Příspěvek10 črc 2014 22:04

No a jak dumám, co tak rozšířit jídelní lístek uniformovaných událostí napoleonského období v regionu Znojma.
Šatov je pěkný místo a Nový Šaldorf také, však to nemusí být jen v Marmontově Dobšicích.
Kolem Slavkova to jde dokonce dva krát ročně, a divák je nadšený :o) .
No jen takový nápad, takto večer.

Jakub

Příspěvek11 črc 2014 09:30

Já vám něco řeknu... kdybych chtěl Akce Acaballado veřejně zesměšňovat a poškozovat, tak udělám fotogalerii, kterou nazvu třeba Na pochodu k Vrbovci a dám tam tyhle fotky: https://www.facebook.com/Acaballado.akc ... 4767530892

Obrázek

Tahle se jmenuje Zátiší s krabicí a velmi oceňuju její dokumentární hodnotu a atmosféru, kterou jí dodává aranžovaný kelímek a vajgl.

Obrázek

A tahle se jmenuje "205. výročí bitvy u Znojma předchází pochod francouzské a rakouské armády."

Jenomže já to udělat nemůžu. A to nejen proto, že to udělat nechci. Já to udělat nemůžu proto, že tímhle se pořadatelé chlubí sami od sebe. Tohle prezentují veřejnosti jako výstup své akce, jako výstup přeshraničního projektu financovaného z evropských dotací.

Udělali by to Páni z Kolína vedení rytířem bez bázně a hany lépe? Zajímavá otázka, že? Jak hrdobec, že jo, Commandante? Neschopnej postavit akce, které by měly alespoň minimálně přijatelnou úroveň, valíš tu svou kuličku cestou necestou... nějak to dopadne.

Jakub

Příspěvek18 črc 2014 13:54

Já se moc těším, až si počtu v té publikaci, kde v rámci projektu byl text "doplněn a rozšířen podle nově zjištěných údajů a podkladů o bitvě u Znojma." Taky se těšíte?

Já se těšim. Tým kolem pana Vystrčila je přece zárukou vysoké odborné úrovně. Tak co? Kdypak se dočkáme, Commandante? A těšíš ty se na recenze? Je ti to asi jedno, viď.

Jakub

Příspěvek30 črc 2014 11:28

Tyhle bláboly můžou za zajímavý článek ke Znojmu označit skutečně jen Akce Acaballado na svém facebookové profilu:

http://www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/bitva-u-znojma/

Po vítězství u Slavkova (1805) byl Napoleon nesporným vládcem Evropy.

To je dost "sporné" tvrzení, že ano.

Rakušané ustupují přes jih Moravy, nejblíže k vojsku směřujícímu na Znojmo má sbor vedený ambiciózním Augustem Marmontem. Francouzi pod jeho velením napadají Rakušany u Dobšic v blízkosti Znojma.

Přes jih Moravy? Marmont měl ke Karlovi blíže než Masséna? U Dobšic? Takže u Suchohrdel, u Kuchařovic a u Únanova ne?

Druhý den se bitva nevyhnula ani Louckému klášteru na kraji Znojma. Obsazen byl francouzskými vojáky 18. řadového pěšího pluku, kteří se zmocnili vítané válečné kořisti z bohatých zásob klášterních vinných sklepů.

V sklepech továrny na tabák bylo nějaké víno? Které prameny hovoří o tom, že by se vojáci 18. pluku v Louckém klášteře opíjeli? Proto generál Koch píše, že: "Tyto dva pluky (18. řadový a 26. lehký) se nechaly strhnout zápalem a pokračovaly v úspěšném postupu až těsně ke Znojmu..."???

Večer předtím nás vojenským ležením provázel sám maršál Marmont. Výklad měl vojensky stručný, jasný.

Fakt jo... Commandante?

„Představte si, že místo peněz naspořených na auto, dotlačíte domů takové dělo. Co by vám na to řekla manželka?“

Aha, takže takhle to v tom našem hobby chodí. Ajo. Tato otázka: "Vystihla podstatu aktivního fandovství."

Projekt Regionální rozvojové agentury jižní Moravy přináší komplexní turistickou nabídku s tématem napoleonských válek, kterým překonává někdejší omezení na jediné, byť nejslavnější a nejvýznamnější bojiště. Projekt „Morava napoleonská“ byl letos právem oceněn v kategorii nejlepší turistický produkt.

Takže díky Moravě napoleonské se tedy můžeme věnovat i něčemu jinému než Slavkovu.

Commandante, děláš z nás idioty, a tvé aktivity a tví přátelé falšují dějiny nejen 200 let staré, ale také vše, co pro jejich připomínání už dlouhé roky děláme. Jsi ostudou napoleonského re-enactmentu a je mi z tebe špatně.

J.

Jakub

Příspěvek30 črc 2014 11:47

Vážená redakce,

reaguji na článek Bitva u Znojma od Jaroslava Štěpaníka: http://www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/bitva-u-znojma/

Jde o článek plný historických nesmyslů, a to navzdory svému nevelkému rozsahu. Napoleon rozhodně v důsledku Slavkova nebyl pánem Evropy, natož nesporným, Rakušané od Wagramu rozhodně neustupovali přes jih Moravy, Marmont jejich hlavní armádě nebyl nejblíže, a bitva u Znojma se prvního dne nerozvinula jen u Dobšic. V Louckém klášteře nebyly vinné sklepy, ale továrna na tabák, a vojáci 18. pluku se tam neopíjeli, ale postupovali proti městu.

Rozumím tomu, že autor není ani historik ani fanoušek napoleonské vojenské historie, nerozumím naopak tomu, co jej vede k napsání článku na téma, o kterém nic neví,

Co se však dotýká nejen mě, ale stovek lidí, kteří se věnují připomínání napoleonské vojenské historie na Moravě i jinde v České republice, to je absurdní závěrečný odstavec tohoto znění:

"Projekt Regionální rozvojové agentury jižní Moravy přináší komplexní turistickou nabídku s tématem napoleonských válek, kterým překonává někdejší omezení na jediné, byť nejslavnější a nejvýznamnější bojiště. Projekt „Morava napoleonská“ byl letos právem oceněn v kategorii nejlepší turistický produkt."

Nejen proto, že výstupy projektu Morava napoleonské jsou po obsahové stránce hrubě nekvalitní, ale především proto, že desetiletí před jeho zrodem probíhaly a navzdory jeho existenci stále probíhají akce mimo slavkovské bojiště. S jejich podstatnou částí se můžete obeznámit na webu http://www.austerlitz.org/ ; byl to Projekt Austerlitz, soukromá iniciativa, a Středoevropská napoleonská společnost, která sdružuje poctivé spolky vojenské historie u nás, kdo uspořádaly, ve spolupráci s řadou partnerů, akce u Znojma v letech 2004, 2008 a 2009, v Milulově, ve Valticích, v Bystrřici pod Hostýnem, v Buchlovicích, u Chlumce a na dalších a dalších místech.

Absurdní PR články pro odborně nezdatnou skupinu, která podepisuje své akce značnou Morava napoleonská a JK Acaballado, na tomto faktu nemohou nic změnit (http://www.austerlitz.org/nestastna-bit ... ojma_a1944)

Jakub Samek
prezident CENS
viceprezident Projektu Austerlitz

Jakub

Příspěvek30 črc 2014 14:28

A ještě na ten dort položíme třešínku.

V pozvánce pro gardové granátníky na "Napoleonské hry 2014" Commandant píše:

chci Tě ubezpečit, že nejsem generál Marmont

Pan Štěpaník získal tento dojem:

Večer předtím nás vojenským ležením provázel sám maršál Marmont.

A já s radostí dodávám, že Commandant v této věci nelže, není generálem Marmontem. On je totiž maršálem Marmontem.
PředchozíDalší

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí