Právě je 20 led 2018 23:09

Znojmo 2013

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva

K.K. Hauptmann

• Jednotka: k. k. IR Kaunitz Nr. 20

Re: Znojmo 2013

Příspěvek30 črc 2014 14:33

Jak ono se tomu říká? A jo… Naprostá ztráta sebekontroly. Jsou to typické projevy tzv. syndromu generálské uniformy, ale v tomto případě máme unikátní možnost pozorovat jeho rozvinutou fázi již na úrovni colonela.
Obrázek

Malý Jauda

• Jednotka: Les Marines

Příspěvek31 črc 2014 18:47

Jeden by skutečně zvracel v jakou personu se vypracoval ten nadšený a nic neznalý granátník z roku 2000.
Dnes je to "calgonel" co se snaží odstranit i ty kameny napoleonika, kdy tahal dřevěného kačera.

No chyťme se za hrudníky (svoje), umožňujeme mu toto stále jen a jen my. A zase jsem u řízku,
není to krásná metonymie?

Jakub

• Jednotka: Le 57e de ligne.

Příspěvek07 srp 2014 09:11

Akablabládo se opět chlubí, tentokrát článkem v Brněnském deníku, těžko říct, kdy to vyšlo, ale sdíleli to včera na facebooku, takže asi aktualitka. Článek začíná slovy "Dvě stě třicet vojáků..."

J.
Le Terrible que rien n'arrête !

Malý Jauda

Příspěvek07 srp 2014 13:05

Ano, vynikající k ranní kávě.
Oblíbenost chleba a her, na pozadí lží a fabulací je pro široké masy čím dál větší.
Prostí občané určitě je, na co se těšit...

Jakub

Příspěvek20 srp 2014 14:19

Vyúčtování akce je patrně v plném proudu, takže honem hustit tiskovou zprávu do všech možných médií... dalších 230 vojáků, další lež, a zopakujeme ji stokrát a bude z ní co? bude z ní pravda: http://www.novinyuspech.cz/rekonstrukce ... a-v-obili/

V rubrice aktuality? Opravdu? Jsou to inzertní noviny... kdo má potřebu psát tyhle cancy do inzertních novin měsíc a půl po akci? Na vlas stejný text sdílelo Acaballado na facebooku 6. srpna (viz výše) - a dnes tvrdí: "psali o nás v Úspěchu"? To je náhodička... akorátže v inzertních novinách tak moc nikdo nic nepíše. Je to podobné jako tahle kauza:

http://www.centrumnews.cz/zpravodajstvi/vyskov/nova-vystava-priblizi-slavnou-bitvu-98642

Viz debata pod "článkem"...

Bravo.

expert Vystrčil píše:Co do počtu nasazených vojenských sil byla srovnatelná se slavnější Bitvou tří císařů u Slavkova (zhruba 160 tis. můžů), padlo v ní však 4,5krát méně vojáků, a to zejména díky státnicky prozíravému rozhodnutí Napoleona přijmout nabízené příměří a nepokračovat dále v boji do úplného zničení rakouské armády.

Opravdu? A tedy u Slavkova patrně padlo 4,5 krát více vojáků proto, že tam se pokračovalo v boji až do úplného zničení rakouské armády? Asi jo. Přepište dějiny, šéf jezdeckého klubu připomíná málo připomínané vojenské střetnutí. Nebylo ono to náhodou tím, že první den tam u toho málo připomínaného Znojma bojoval jen jeden francouzský armádní sbor? Já nevím, možná se mýlím? A že záhy přešel do defenzívy, přičemž Rakušané byli velmi pasivní? Já nevím, možná se mýlím... a že do bojů druhého dne se zapojily armádní sbory dva? Zatímco u Slavkova to bylo celé trochu jiné? Já nevím, možná se mýlím. A možná má pan plukovník své prameny. Umí přece číst, že ano?

J.

Jakub

Příspěvek22 kvě 2015 10:11

Rok se s rokem sešel, takže tu máme tradiční meandry řeky Dyje, bitvu, kterou tradičně nikdo nevyhrál, protože ji přerušilo tradiční příměří, přijede tadičně několik set vojáků, uniformy budou reprezentovat a program bude reprezentován, víno tradičně vojákům chutnalo, a tradičně klášter s velkym K...

http://www.acaballado.cz/Chystame-a5_0.htm

Jenom já. A ty, Goléme. Půjdeme spolu od příměří k příměří! Od války do války! Goléme, stůj...

Pár otázek:

1) když bylo loni na akci "na dvě stě" účastníků a francouzská pěchota postavila jeden menší peloton, znamená to, že při "několika stech" se lze těšit alespoň na dva pelotony, pane plukovníku? Pelotony jsou takové ty skupinky vojáků v obilí, co rachotí puškama.

2) tradičně propagujete to... historii a jižní Moravu (tedy vy propagujete častěji spíše Jižní Moravu), a tak, a tak jsem se chtěl zeptat, jestli byste se po těch letech nemohl podívat do mapy. Například do mapy, kde je jižní Morava, a najít si meandry řeky Dyje. Abyste se nemusel namáhat s googlováním: "Meandr je zákrut řeky způsobený boční erozí – vymíláním břehů na jedné straně a usazováním na straně druhé. Na tvar říčních meandrů má vliv i Coriolisova síla. Rozdíl mezi prostým říčním zákrutem a meandrem bývá stanoven normativně, obvykle se udává, že středový úhel oblouku musí být větší než 180°" - a sto osmdesát stupňů, pane plukovníku, to je víc než má pivo!

3) nepřipravil byste si na Waterloo malou přednášku o svém pojetí napoleonské historie, pane plukovníku? Že byste našim přátelům z Francie, Německa, Itálie a z dalších zemí přednesl něco málo ze svých badatelských výsledků. Rok co rok mě totiž vaše přesvědčení, jistě velice dobře podložené znalostí pramenů, o tom, že Francouzi u Znojma nevyhráli, protože nepobili Rakušany do posledního Rakušana, fascinuje. Určitě vám bude celá napoleonská evropská obec mimořádně vděčná. Čeho tím jistě dosáhnete: budete určitě v novinách, pane plukovníku.

4) jen drobná a technická, stane se to každému, a je to letos mnohem lepší než loni, bitva není "stará 205 let", bitva je "stará 206 let"... loni jsme si chvíli mysleli, že k té plichtě došlo před 124 lety, viďte.

Tak hodně zdaru. Vy ostudo.

Malý Jauda

Příspěvek25 kvě 2015 13:53

Co dodat?
Zbývá se jen distancovat a doufat v budoucnost.

Jakub

Příspěvek25 kvě 2015 14:07

Tradičně věrný tradicím má plukovník Vystrčil v pozvánce na třech stranách, z nichž půl zabírá moje registrační tabulka, 14 pravopisných chyb, 4 stylistické prasárny, za které by se měl stydět Pepíček ve čtvrté třídě pomocné školy, a dopustil se tvrzení, že návštěvníci budou mít možnost propagovat region Znojemska.

Opravdu mě to bolí číst ty cancy. Včetně nesmrtelného žvástu o tom, že u Znojma padlo 4,5x méně vojáků než u Slavkova "zejména díky státnicky prozíravému rozhodnutí Napoleona přijmout nabízené příměří a nepokračovat dále v boji do úplného zničení rakouské armády."

phpBB [video]

Husár

• Jednotka: K.K. Haupt-Quartier

Příspěvek25 kvě 2015 17:21

..."Historie zaznamenala případy, kdy velitelé jen s největšími obtížemi dostávali do formací vojáky, kteří pro svou opilost mnohdy nebyli schopni postavit se na nohy..."... /Zdroj - web Aka...etc. /

Týkalo sa to napríklad c.k.granatierov bataliónu "Hahn" a uhorského jazdectva v znojemskej bitke? Prosím uviesť dôkazy.

Rád sa nechám poučiť...
... Si Deus pro nobis, quo contra nos? ...

Malý Jauda

Příspěvek26 kvě 2015 07:37

Na poučování určitě nebudeš potřebovat žádný velký zápisník, ale proč se vrtat v textu, stačí názvy.
Tak třeba "historická akce" - Čím že to bude historické? A "akce", účelové zjednodušení k dosažení dojmu výjimečnosti.
A k tomu "rekonstrukce bitvy" - v případě k návratu nedochovaného stavu a na základě vstupných faktů bude tam bude chybět "pár" bavorských jednotek a bude potřeba pobořit několik desítek staveb, no a v případě opakování dějinné události je chyba patrná okamžitě při znalosti základních vstupů, podle kterých by tak mělo být provedeno.
Takže opět prázdný, nabubřelý, zavádějící a samoúčelný výraz.
No, hlavně ať jsme zdraví, i když i na Titaniku moc nemocných nebylo.

Husár

Příspěvek26 kvě 2015 16:01

...ad Titanic... kdesi som vyčítal, že oceľ na jeho trup pochádzala z Vítkovických železiarní... /off topic/

Ad poučenie : mea culpa, poučený už som. Nikde v mne dostupných prameňoch týkajúcich sa rakúskych vojsk sa opitosť neudáva. Možno sa autorovi riadkov zlieva historická faktografia znojemskej bitky sa netýkajúca a reminiscencia na bujarý táborový život pri vydarenej historickej akcii znojemskej... :-)

Ale teraz k prezentácii - s niečim podobným sme sa stretli pri tohoročnej Bratislave keď samospráva za pomoci erudovaných historikov historicky zasvätene informovala na svojom webe o prešporských udalostiach z roku 1809, pravda, z dnešného pohľadu. Niečo podobného si priemerný štváč ako ja , i naše KVH nemohlo nechať ujsť... :-) Buď sa informuje populárno-náučne, objektívne a neutrálne, alebo je možno pomôcť si historickou citáciou z vierohodných prameňov... No quarter...

Žiaľ, s podobnými prešĺapmi sa budeme stretávať častejšie a konkrétne ja budem ten štvavý a zlý kto na ne bude v dobrej viere upozorňovať tak, ako doteraz. Zároveň však očakávam i serióznu spätnú väzbu v prípade, ak niečo z mojej strany nebude v poriadku.

Husár

Příspěvek26 kvě 2015 19:57

.." 21. listopadu 2015 – Napoleon v Brně 1805 (Historická akce)
Připomínka dvoustého výročí vstupu císaře Napoleona do města Brna. Průvod městem, proklamace, modlitba za padlé v kostele sv. Tomáše, videomapink na průčelí Místodržitelského paláce. Vše zakončené Velkým císařským bálem. Akci pořádá projekt Morava napoleonská ve spolupráci s Jezdeckým klubem Acaballado® o.s. a Moravskou Galerií v Brně. "ˇ

Matematika je jasná i v Uhrách : 2015 - 200 = 1815.

Ak niekto vierohodne preukáže, že cisár Napoleon I. /o ňom je predsa reč/, bol 21.XI.1815 v Brne, zjem na tohoročnom decembrovom "Slavkove" pod Santonom verejne svoj kalpak hneď po slávnostnom nástupe c.k. armády.

Ak vec, že cisár Napoleon I. / o ňom je stále predsa reč/, oného 21.XI.1815 v Brne nebol nie je možné vierohodne dokázať, potom je s kľudným svedomím možné autorov/autora vyššie uvedenej citácie bez pardonu verejne označiť za prachsprostých luhárov.

Radek Balcárek, Ivan Vystrčil...a ostatní obrancovia viery, čo vy nato?

Jakub

Příspěvek27 kvě 2015 11:17

K tomuhle bych dodal jen pro formu... je to banalita? No ovšem. Může se stát každému? Jistě. Stalo se to každému? Asi jo. Mně ano. Tak o co jde? No jde o to, že v prezentacích programů Akablabládo a Moravy napoleonské je těchto banalit tak nepřeberné množství, že z takové výtky dělají jen namátkovou ilustraci obecné úrovně těchto prezentací. Argument o tom, že je to přece banalita, lze použít jednou. Pětkrát. Ať nežeru, desetkrát. Ale ne padesátkrát.

Není pochopitelně vyloučeno, že jde o chybu kameníka.

A na druhou stranu: věnujme se tu nešťastnému Znojmu...

Jakub

Příspěvek27 kvě 2015 19:10

Moc by mě například zajímaly dvě věci. "Tradičně" bych rád věděl, co přesně znamená žvást "Program celé akce bude řešen již tradičně formou příběhu"; že je to jakási mantra moderního českého turistického propagandismu, je jedna věc, a jistě si dovede každý pod tím leccos představit. V případě Akablabláda jde ovšem jednoduše o to, že se běžnému programu běžné akce bude říkat "řešen formou příběhu".

Ještě o kousek víc mě pak zajímá, copak bude vymyšleno (?) stran vévody z Rivoli. "Tentokrát bude akce věnována připomenutí osobnosti maršála Massény." V Knize pitomostí, pardon, v průvodci Moravou napoleonskou, se můžeme dočíst: "Kvůli své poraněné noze se jich nemohl osobně zúčastnit, což ho dost popudilo. Svůj vztek si prý vyléval na svém okolí, a tak nejeden z mužů v jeho bezprostřední blízkosti možná schytal nějaký ten pohlavek nebo kopanec."

Jestlipak nám tuhle zhovadilost nějakým způsobem zhmotní? Co? Loni byl Vystrčil Marmontem, letos by mohl být Massénou? Co, Commandante? Anebo si v relevantní literatuře přečtou, jak to ve skutečnosti bylo, jaká skutečně byla role maršála Massény v bitvě u Znojma a co během ní dělal, no a pak to nějakým vhodným způsobem připomenou...

Ale ono půjde spíš o to, že přijede Luciano Casolari, bych odhadoval.

Malý Jauda

Příspěvek27 kvě 2015 20:50

Gardové námořnictvo v roce 1809 v této bitvě sice nebylo, ale Jakube, Ty mě letos neuvěřitelně do Znojma lákáš...
No, ještě je čas se přihlásit.

Jakub

Příspěvek27 kvě 2015 21:03

To sem rád, že to píšeš. Jinak by mi zas někdo mohl vyčítat, že tady nadšeným pořadatelům házím klacky pod nohy, zatímco oni se upřímně snaží myslet to dobře všechno. Jsou boží.

Malý Jauda

Příspěvek28 kvě 2015 08:33

Já jsem jen na žádné takové tradiční a superlativy ověnčené "historické akci" ještě nebyl.
Já tam musím být! A snad takto naladěn nebudu sám.

Husár

Příspěvek29 kvě 2015 12:42

... keďže dľa slov pútnikov v horných Uhrách Slovo Najvyššieho trhá značky a vrhá ich do riavy vôd, tak meditujem o tom, či môže mať Slovo obdobnú váhu i vprostred tradičných meandrov... A tradične zas bude tam kdesi na tradičnom stole tradične tridsať tradičných strieborných...

To Jakub : "Jsou boží."
Jakub- bezpochyby. My sme tradiční štváči a hriešnici. Sme tradičné božie hoviadka.

To Jauda : "Já jsem jen na žádné takové tradiční a superlativy ověnčené "historické akci" ještě nebyl.
Já tam musím být!"
Jauda - ani ja som na takejto akcii tradične nebol. Ale kedysi, v časoch Husa i krátko v čase Luthera púť bola tradičným odpustkom... :-)

Husár

Příspěvek31 kvě 2015 07:06

...Pokračujeme v katechéze...

..."Pane, rozpomenuli sme sa, že ten zvodca riekol ešte zaživa - V tretí deň vstanem. - Rozkáž preto strážiť hrob, aby neprišli v noci jeho učeníci, neukradli ho a nerozhlásili ľudu, že vstal z mŕtvych, lebo posledný blud bude horší ako prvý..."

http://www.vets.cz/vpm/22402-pomnik-obe ... -u-znojma/

...Odpovedal im Pilát : "Máte stráž, vezmite ju a strážte ako viete...."

Malý Jauda

Příspěvek31 kvě 2015 11:32

Nejvtipnější je JK Acaballado postavilo pomník v Dobšicích 2002.
A na stránkách Českého statistického ústavu v registru ekonomických subjektů zde:
http://apl2.czso.cz/irsw/detail.jsp?=550888prajed_id6
se dovídáme, že toto vzniklo až 23.5.2012.
Zde je důkaz, že historie i dějiny jsou nadčasové. Nebo je to opět jinak?
PředchozíDalší

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí