Právě je 20 led 2018 23:12

Slavkov 2016

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva

Husár

• Jednotka: K.K. Haupt-Quartier

Slavkov 2016

Příspěvek07 zář 2016 01:22

...už tradične :
..."Na počiatku bolo Slovo..." :-)
... Si Deus pro nobis, quo contra nos? ...

Jakub

• Jednotka: Le 57e de ligne.

Re: Slavkov 2016

Příspěvek08 zář 2016 12:53

Pro modré: chceme tábor? Na fb je k tomu ve skupině CENS anketa. Já řikám jo.
Le Terrible que rien n'arrête !

Jakub

Příspěvek20 zář 2016 17:08

Registrační formulář pro účastníky http://www.austerlitz.org/cz/registracni-formular/ (Vyplnění a odeslání tohoto formuláře nezavdává jakýkoli automatický nárok na účast na akci.)

Vašek

• Jednotka: Apšeronský mušketýrský pluk

Příspěvek05 pro 2016 16:10

Zdar kamarádi, nevím, zda píšu na vhodné vlákno, ale kdyžtak mě přesuňte, či poupravte.
Nejspíš budu zastupovat menší názorovou stranu, ale za nás nejsme s letošním Slavkovem spokojeni.
1. registrace: v propozicích byla registrace pro koaliční jednotky od 14:00 v klubu důchodců. na tomto místě nebyl nikdo ani v 14:30, ani v 16:00 (papír, jsme na staré poště). ani v sobotu ráno nebyl nikdo k zastižení...
2. nafasovali jsem nakonec od zástupce ruské armády 4kg střelného prachu na 20 střelců, což opravdu není mnoho.
3. na oběd studený řízek určitě nepotěšil nikoho, horká polévka udělá vždycky více radosti.
4. bitva: měl proti nám stát český batalion, který byl vystřídán polským, což jsem se dozvěděli na bitevním poli. Nic proti kamarádům z polska, ale na bojišti nepředvedli zhola nic.. půlku bitvy byla na naší straně totální absence pěchoty, proti nám stála pouze osamocená děla.. druhou půlku přišla statická pěchota. Jediné veliké plus vidím v francouzské kavalerii, která nám hodně a vhodně zatápěla. takto bych si představoval činnost kavalerie v napolonice.
Nevím zda se usnulo na vavřínech, nebo co se děje, ale možná by kvalitě prospělo spíš než neustále bojovat na venek, začít dělat poctivou práci odspodu.
Vašek

Jakub

Příspěvek05 pro 2016 16:30

Vlákno jsi trefil :-)

1. o tom nemám ponětí, ale měl jsi telefon na odpovědné osoby, tak se jistě nějak šlo domluvit

2. na 20 střelců letos připadalo tabulkově 5 kg prachu, což je přes třicet ran na pušku; kilo navíc vám kompenzačně můžeme doplnit, nevím, kde byl problém - stačilo asi zas zavolat

3. studený oběd se vydává proto, že se až do poledních hodin cvičí, a během hodiny nakrmit tisíc lidí není rozumný plán; že je oběd studený, to víte jednak z uplynulých ročníků, jednak z itineráře, který každá jednotka dostala - v tomhle ohledu nic měnit nehodláme, protože hladký průběh akce máme za důležitější než potěšit někoho teplou polévkou, hřát by vás měla láska k vlasti a carovi

4. bitvu budeme rozebírat podrobně; český batalion řadový jsem převelel ze svých důvodů já; problém elementární spatřuju v tom, že zatímco kluci polští, proti nimž nic nemáš, na tebe působili staticky, fungují dohromady v jednom batalionu, který manévruje podle nějakých pravidel, tak ruská pěchota měla dva relativně malé oddíly, které jsou přirozeně pohyblivější. Kdybychom ovšem po sobě pálili olovem, rozdíl v koordinaci nasazení by byl vidět po deseti minutách. Předbíhám malinko, ale je to důležitý bod: nejsme-li sto sladit způsob formování pěchoty, aby na obou stranách byly bataliony o cca 100 lidech, pak je třeba, aby se "pružnější" strana přizpůsobila té "statičtější" - naše bitvy rozhodně nepotřebují nějaké předvádění, ale víc klidu, systematičnosti, pravidelných pohybů a discilpíny

Tvé poznámce o poctivé práci odspodu naprosto nerozumím.

J.

Karl

Příspěvek05 pro 2016 17:02

K výhradám Vaška:

1. registrace: v propozicích byla registrace pro koaliční jednotky od 14:00 v klubu důchodců. na tomto místě nebyl nikdo ani v 14:30, ani v 16:00 (papír, jsme na staré poště). ani v sobotu ráno nebyl nikdo k zastižení...

Dne 27.11. si dostal mail, ve kterém jsem psal ruským jednotkám, bylo i toto:[/b]

Program ve Tvarožné / Программа в Тварожнa

Pátek / Пятница:
od 12.00 - stavba tábora ve Tvarožné / строительство лагеря в Тварожнa;
16.00 - 23.00 - registrace + výdej prachu v táboře / регистрация + раздаточный черного пороха (R. Klimovič);

Sobota / Cуббота:
7.00 – budíček / побудка;
7.30 - snídaně ( tábor, dvůr Sokolovny ) / завтрак (лагерь, двор тренажерные залы сокола);
8.00 - 11.00 – výcvik jednotek, tréning batalionů / ; подготовка батальонов и его частей;
9.00 - ukončení registrace + výdej prachu v táboře / окончание регистрации + раздаточный черного пороха (R. Klimovič);
11.00 – porada velitelů v táboře / совещание командиров в лагере;
11.45 - 12.30 – Panychida / Панихи́да;
12.45 – oběd / обед;
13.30 – příprava na pochod na bojiště / подготовка к маршу к бою;
14.00 – 15.30 – bitva / бой;

Neděle / Bоскресенье:

12.00 - pietní akt na Mohyle míru / мемориальной церемонии на Мемориале мира.

Klub důchodců tam nějak nevidím ......

2. nafasovali jsem nakonec od zástupce ruské armády 4kg střelného prachu na 20 střelců, což opravdu není mnoho.

Měl si nahlášeno 16 pušek (na pušku bylo 0,25kg prach) = 4 kg .....

Ostatní bych raději nechal na lednovou schůzi .-).
Si vis pacem, para bellum – chceš- li mír, chystej válku.

K.K. Hauptmann

• Jednotka: k. k. IR Kaunitz Nr. 20

Příspěvek05 pro 2016 17:05

Na 14:00 přesně jsme se do Tvarožné z rozličných důvodů nedostali, nicméně Peter Sabanoš tam už byl 14:15 a ve 14:30 přivezl do štábní budovy Jakub prach. V 16:00 jsme odjeli na rychlý pozdní oběd, protože jsme neměli čas pojíst a na onom papíře jsem schválně nechal číslo, aby se mi kdokoli, kdo tam přijde, mohl dovolat. Takto mi volali sapéři z Liberce, takto mi volal František Kaluža, takto mi volali i kluci z Landwehru, když přijeli. Nevytvářejme zpětně problém tam, kde nebyl.

O.
Obrázek

Vašek

Příspěvek05 pro 2016 17:13

Neber ot jako kritiku, spíš konstruktivní poukázání na věci, které nás "pálí".
Zajištění bezproblémové registrace bych zařadil mezi docela důležité body hladkého průběhu. Přecejen jsme to zkoušeli třikrát a ani jednou jsme nebyli úspěšní.. Co si pamatuju, tak jsme fasoval i teplou polévku, jednou snad i guláš. Car je daleko bůh vysoko, ale teplá polévka či čaj ti zajistí nehynoucí slávu do dalších ročníků. Je to přízemní starost, ale hladový voják vždy nadává víc.. Ten problém byl opravdu komplikovanější. Nemůžu mluvit za rakoskou stranu bojiště, tam jsem ani neviděl. nicméně u nás mi přišla absence velení nejvíce viditelná. poslký batalion také fungoval rozděleně, stála proti nám početně stejná grupa, jako proti ruskému 1.batalionu. nechráněná děla jsou pak snadným cílem. Není důvod se předvádět, s tím souhlasím. Podle mě je ale vhodné reagovat na vzniklou situaci dobovým manévrem. Tudíž napadnou volná děla, která mi drtí střeleckou linii, mi příjde jako vhodná situace. A zde bych opět vyzdvihnul francouzskou těžkou jízdu, která jako jediná děla bránila a způsobovala nám velké obtíže.

Jakub

Příspěvek05 pro 2016 17:34

Nejde o slovo kritika, nebo jak to kdo bere, jde o to, abychom si vysvětlili, kde je problém a jak se má takový problém řešit - a kdy.

Stravu měla minimálně loni i ruská armáda v táboře zajištěnu ze ZŠ a pokud jste v ruském táboře nad rámec toho fasovali polévku, případně dojedli polévku od snídaně, je to jen díky šikovnosti dam, jež si to vzaly na starosti, a relativně nízkým počtům ruské armády.

Jestli Poláci svůj batalion rozdělili podle situace, to jsem neměl čas sledovat; možná bude účelnější, když sepíšeš podrobné hlášení o tom, co jsi v bitvě viděl, než když si to budeme vypisovat takhle po kouskách. "Nechráněná děla" třeba jsou věc, který v re-enactmentu zbožňuju. Děla nepotřebují "chránit", naopak potřebují, aby pěchota nebyla vůl a nepochodovala proti jejich linii, čímž nutí dělat přestat střílet a stát se, naprosto absurdně a směšně, obětí čelního útoku. Tak to alespoň proběhlo několikrát na středu.

Jestli pak se vám podařilo děla obchvátit a polská pěchota nereagovala, protože byla zrovna zaměstnána něčím jiným, tak vám gratuluju, dal bych vám i kříž za chrabrost, ale víc než "to je válka" k tomu neřeknu. Kamenského brigáda měla bojovat z tohoto směru proti cca třetině fr. sil, a nechat se porazit a vytlačit. To se stalo, a jestli to ne ve všem a pořád bylo logické a takové, jaké bychom si přáli, tak se zamýšlejme nad tím proč a jak; určitě ale ne tím směrem, že tam měl původně být řadový batalion :-) pak by problém, který zmiňuješ, měli zase třeba jiní, a já bych měl problém, o kterém nevíš.

Jakub

Příspěvek05 pro 2016 17:47

Soldats ! Je suis content de vous : vous avez, à la journée d'Austerlitz, justifié ce que j'attendais de vous.

Jménem Projektu Austerlitz a Středoevropské napoleonské společnosti děkuji všem účastníkům akce Austerlitz 2016 za disciplinovanou účast a odvedenou službu třem císařům. Všechny hlavní i doprovodné body programu proběhly hladce a podle ohlasů veřejnosti k její všeobecné spokojenosti, v případě rekonstrukce bitvy, letos boje o Pratecký kopec, až nadšení. Kromě vydařeného počasí je takový výsledek opřen o vaše znalosti, vaše zkušenosti, vaše úsilí, a je to váš výsledek.

Druhé poděkování patří Marku Schneiderovi, Napoleonovi akcí Austerlitz. Touto dobou by již měl být zpět ve Williamsburgu. Byl jedním z prvních na bojišti, a jedním z posledních, kdo jej opouštěli.

Děkuji kolegům viceprezidentům CENS Ondřeji Tupému a Richardu Klimovičovi, velitelům jednotek, jejich zástupcům, všem, kdo se podíleli na výdejích, přebírání, organizování, popohánění k čekání a kdo podporovali trpělivost při čekání na spěchání.

Již roky jsem (rád) svázán bezmezným vděkem vůči četníkům, kterým velí Marek Kosáček, jejich zodpovědnost, smysl pro pořádek a oddanost věci jsou pro celou akci nepostradatelné, jakkoli to možná není zvenku vidět (totiž výsledky jistě, ale kdo za to může).

Bitvu a další si vyhodnotíme pomocí oblíbených hlášení, o které vás tímto žádám, koho se to může týkat.

Gratuluji nově vyznamenaným křížem Čestné legie C.E.N.S., granátníku Milanu Vartákovi, četníku Petru Filipovi a c.k. majorovi Ondřeji Tupému, jakož i všem povýšeným i těm, jež Jeho Veličenstvo pochválilo, poklepalo na rameni, eventuálně vytahalo za ucho.

Děkuji všem, kdo akci podpořili a umožnili, Jihomoravskému kraji, agentuře Czechtourism, Ministerstvům obrany a pro místní rozvoj, obcím Prace, Tvarožná a Pozořice. Produkci, kterou vede Irma Konešová, a poslední poděkování si zasloužil Mirek Jandora, prezident Projektu Austerlitz a pořadatel akce od konce minulého století.

Taiwi

• Jednotka: Apšeronský mušktetýrský pluk

Příspěvek07 pro 2016 16:37

Omlouvám se všem...že vstupuji do diskuze. Po dlouhé době jsem sem zavítal, abych po dlouhé době zjistil, jak vnímali letošní Slavkov i jiní (za mne pro diváka docela nudná podívaná, byť jinak hezká. Také jsem měl pocit, že spíše vítězíme, než prohráváme......).

Dovolím si jen jeden jediný komentář na Vencu, ohledně řízku. Zbytek mi nepřísluší komentovat.

Venco, překvapuje mne, že zrovna Ty - zkušený veterán s vyhlášeným/výborným kuchařem doma, spoléháš na erár. Aby byl i ten "řízek, který nikoho nepotěšil" (nás, co nejsme zvyklí na kaviár z důstojnické jídelny, určitě potěšil a děkuji za něj) , tak se několik holek muselo pěkně otáčet, zatímco my jsme si leštili v táborech flintičky.
Normální chlap by jim měl být vděčný za to, že dostal vůbec něco do huby......mohl být taky hlady. Tady mne ta poznámka nehorázně nazdvihla ze židle a cítím velkou potřebu se holek zastat.

V kontextu, kdy jsem víkend před Slavkovem potkal jednoho vašeho člena jedoucího na natáčení, kde mi bylo řečeno, jak budete mít vlastní kuchyň a jak tam ty vaše markytánky prožene...toto bědování nad kvalitou jídla absolutně nechápu (pravda, polní kuchyň mohla zapadnout při přístupových bojích). Voják se stará, voják má.....a neděláš to první rok.

éto vsjo

Mahy

• Jednotka: k.k.Jäger-Bataillon

Příspěvek08 pro 2016 16:51

Za nás, za rakouské myslivce- děkujeme organizátorům za další pěknou akci. Ve vedlejším vlákně, kde jsou raporty velitelů zaznělo pár podnětů, za nás jenom dva:
- na schůzi CENS budeme chtít řešit selekci ,,mysliveckých,, jednotek. Poslední dobou se na bojišti vyskytují jednotky takymyslivců co nejsou přihlášené, na ranním nácviku je vidět není, v boji nemají žádnou smyslplnou činnost a o výstroji je hanba mluvit. Na bojišti většinou jenom překážejí a dělají nám ostatním myslivcům ostudu.
- druhá věc jde směrem k rakouským hulánům. Na bojišti lítají občas jako urvaný vagón, letos je šikula velitel nahnal přímo do nás. Mezi námi a další jednotkou pěchoty byla mezera cca 2 metry a místo aby nás huláni objeli narvali to tam- já dostal koňkým zadkem pořádný krosček protože nebylo kam uhnout. Když občas vidím jak se páni huláni po čas bitvy a před ní posilují alkoholem tak se asi ani nedivím jejich chování. Ale zaráží mě to.

To je tak asi víceméně vše. Ještě jednou děkujeme organizátorům.
Maršála nedělají epolety, ale vojáci.

K.K. Hauptmann

• Jednotka: k. k. IR Kaunitz Nr. 20

Příspěvek08 pro 2016 19:43

Čau Mahy,

díky za podněty.

- na schůzi CENS budeme chtít řešit selekci ,,mysliveckých,, jednotek. Poslední dobou se na bojišti vyskytují jednotky takymyslivců co nejsou přihlášené, na ranním nácviku je vidět není, v boji nemají žádnou smyslplnou činnost a o výstroji je hanba mluvit. Na bojišti většinou jenom překážejí a dělají nám ostatním myslivcům ostudu.

Mluvme na rovinu, jsou to myslivci ze Znojma. Konec šmytec, nedají si říct, už se tam neobjeví. Kromě toho, že nic neumí, nechtějí spolupracovat a vypadají hůř než podprůměrně, se letos dopustili dvou věcí, které by neprošly ani letitým veteránům. Rozebereme to ale na schůzi, ne tady.

- druhá věc jde směrem k rakouským hulánům. Na bojišti lítají občas jako urvaný vagón, letos je šikula velitel nahnal přímo do nás. Mezi námi a další jednotkou pěchoty byla mezera cca 2 metry a místo aby nás huláni objeli narvali to tam- já dostal koňkým zadkem pořádný krosček protože nebylo kam uhnout. Když občas vidím jak se páni huláni po čas bitvy a před ní posilují alkoholem tak se asi ani nedivím jejich chování. Ale zaráží mě to.

K počínání našeho jezdectva jsem se vyjádřil ve své relaci a v zásadě má slova potvrzuješ. Chybí tam zkušený velitel, který by jezdce udržel po dobu bitvy po hromadě a uměl je spořádaně vést do smysluplných akcí a zase zpět. Co se týká alkoholu, pojďme si to opět vyříkat spíše za zavřenými dveřmi.
Obrázek

Tazien

• Jednotka: 18e de ligne

Příspěvek09 pro 2016 11:16

Ale naopak Taiwi, jsem rád žes vytoupils do diskuze. Zajímalo by mě, v čem byla z tvého pohledu bitva spíš nuda a o který úsek bojiště se jednalo. Ne proto, aby jsme do sebe rýpali, ale proto, aby jsme se poučili, nebo aspoň já.
Ve Vyškově jsem se byl už podruhé podívat na bitvu v civilu a vyděl jsem věci podnětné, i věci, kterých se nechci v Kučerově dopustit. Jako voják bych to nikdy neviděl.
Tazien Ukrutný

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí