Právě je 20 led 2018 23:09


K manévrvům z fejsbuku

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva
Uživatelský avatar

Jakub

  • Příspěvky: 3724
  • Registrován: 11 úno 2005 16:39
  • Jednotka: Le 57e de ligne.

K manévrvům z fejsbuku

Příspěvek23 říj 2016 11:17

Protože, ač tomu nerozumím, pořád někteří nejste na fejsbuku, tedy vykopírované části debaty k výcviku, která tam vznikla:

Napadá mě taková jedna věc. Máte někdo za nesrozumitelné cokoli na tom, jak má a může probíhat pěchotní výcvik v tom našem milovaném hobby? Totiž že základní výcvik ve škole vojáka je věcí, kterou je třeba pilovat po skupinkách a po jednotkách; zatímco na akcích, kde lze formovat peloton či dokonce batalion, je základní výcvik jen pro zahřátí a je tam třeba věnovat se vyšším školám, které se pak zase ovšem zkušenostmi v souladu s tvrzením gen. Fririona blahodárně promítají do základů? Abyste mi rozuměli, napíšu to jednoduše. Pořádají si jednotky či skupiny v jejich rámci přes rok vlastně nějaká cvičení? Pro nováčky? Udržovací? Akce se nepočítají. Nepořádají, viďte. Jak na placatej kámen.


Jirka Černý reagoval mailem; byl by rád, kdyby byl výcvik nějakým způsobem pro mužstvo v řadech zábavnější, navrhuje zařadit více prvků školy vojáka mezi manévry, které jsou potřebné především pro kádry. Je to otázka času, dostatku schopných instruktorů. Ale přivedlo mě to po čase k psaní pár odstavců o tom, jak by měl výcvik vypadat a co je jeho smyslem, a jakou roli vlastně v tom celkovém snažení zaujímá. Dostal sem se přitom sem mj.: http://www.austerlitz.org/cz/bitva-u-sl ... nactmentu/ ("Škola batalionu?").

No a základem pořád musejí zůstat tyhle dvě pravdy: "Zkušenost prokazuje, že voják pochoduje správně, až když manévruje delší čas ve škole batalionu… co potřebuje voják, aby mohl okamžitě vypochodovat na tažení? Umět pochodovat vedle svého souseda, zatáčet doprava a doleva, nabíjet pušku a střílet… Je třeba, aniž bychom ztráceli čas, přejít k manévrům batalionu a evolucím linie" (Fririon)

"Striktní a doslovné provádění teorie manévrů a obecně všech vojenských předpisů, pořádek, jednotnost a přesnost pohybů spíše než jejich různost a novost musí armádu v době míru zajímat po udržování morálky a disciplíny nejvíce ze všeho. Jednotky vedené podle těchto principů dokáží dlouhou dobu vzdorovat nepořádku, této věčné příčině velkých neúspěchů; ve válce, kdy se veškeré vztahy rozvolňují, tyto jednotky se dokáží držet alespoň těch nejzásadnějších pravidel." (Roguet)

A útěchou pak může být tahle pravda, kterou vidíme každou akci živě před sebou, viďte:

"(Předpis)... postačuje ke všemu, aniž by nutil k úzkostlivé přesnosti v detailu provedení." (Dumas)

Přesto žádné množství sebelépe formulovaných odstavců, kterých beztak je za uplynulých dnes už 12 let školy batalionu celkem bezpočet, nezařídí nadšení pro věc. Celkem všichni, bych odhadoval, plus mínus pár jedinců, chápeme, že je třeba vhodně skloubit teorií s praxí a zkušenostmi, abychom uviděli výsledek. Měli bychom se v první řadě vrátit k provazomanévrům a teorii pro důstojníky a poddůstojníky.

Přesto všechno si pořád nemyslím, že bychom potravu pro děla nějak přetěžovali; na Jeně jsme nemanévrovali o moc déle než hodinu, i s přestávkami. A jinde to není o moc jinak. Možná by pomohlo, kdyby se vojáci mohli podívat na plody své trpělivosti s odstupem, zvenčí. Aby uviděli, že pěknější než rozvinutí sevřené kolony na druhý peloton je snad už jen rozvinutí tří takových kolon. A něco takového vyzkoušíme v zimě. Škoda, že to neuvidíte, protože to budete provádět.
Le Terrible que rien n'arrête !

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé