Právě je 20 led 2018 23:12

Vhodný kůň na reenacment

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva

Jakub Tyl

Vhodný kůň na reenacment

Příspěvek05 pro 2016 15:36

Ahoj,

chtěl bych se zapojit do reenacmentu (zejména Napoleonika a možná ještě okrajově jiné oblasti) a k trénování "Skills at Arms". Rád bych se zeptal jaké máte typy a triky na pořízení koně vhodného pro reenacment nebo Skills at Arms.

1. Výcvik před koupí
Rád bych pořídil koně, který je už nějak vytrénovaný, zajímalo by mě z jakých oblastí výcviku se koně nejvíc hodí. Vím, že někde třeba používají pro Skills at Arms koně co byli cvičeni na Polo, ale u nás moc takových není. Takže mě zajímá zda třeba je lepší dostihák, skokan, westernový kůň nebo je to jedno co se týče vstupního výcviku?

2. Plemeno
Jsou nějaká plemena plnokrevníků či teplokrevníků, které upřednostňujete na reenactment?

3. Valach vs Hřebec
Upřednostňujete Valacha nebo Hřebce? (Vím, že hřebec je odznakem každého pravého jezdce, ale asi bych si na něj jako na prvního koně netroufl a kobylu nechci, nemám s nimi dobré zkušenosti)

4. Moje preference:
Přikláněl bych se spíše k teplokrevníkovi (mám s nimi lepší zkušenost a neplánuji s ním dělat Jousting), nebo plnokrevníka.
Moje cílová jednotka by asi byli Rakouští Husaři...

Jaké jsou vaše postřehy z pořizování koní pro reenacment? Nějaké preference či typy? Děkuji každému, kdo mi sem napíše :)
Naposledy upravil Jakub Tyl dne 06 pro 2016 13:55, celkově upraveno 1

Eifel

• Jednotka: 1er cuirassiers

Re: Vhodný kůň na reenacment

Příspěvek06 pro 2016 13:08

Ahoj

Napiš https://www.facebook.com/lukas.barfajt

je to velitel 11.pl. rakouských husarů. Určitě rád ti pomůže.
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde!"

Eifel

Příspěvek06 pro 2016 13:27

Nebo napiš sem. https://www.facebook.com/Kavalerie-N%C3 ... 567719377/

Dle mého názoru jedna z nejlepších jednotek kavalerie u nás. Dělají obě dvě strany.

Jakub Tyl

Příspěvek06 pro 2016 13:30

Eifel píše:Nebo napiš sem. https://www.facebook.com/Kavalerie-N%C3 ... 567719377/

Dle mého názoru jedna z nejlepších jednotek kavalerie u nás. Dělají obě dvě strany.

Děkuji moc za informace, spojím se s nimi. Děkuji

Tom

Příspěvek07 pro 2016 23:09

Ale skrze toho koně jsi Eifele nějaký postřeh nahodit mohl.
Co se mě týče, tak kůň pro reenactment by měl být klidný, snadno ovladatelný, přiměřeně chodivý a především snášenlivý s ostatními zvířaty. Takže bych vyloučil hřebce, dostihové koně a víceméně i plnokrevníky. Ikdyž pár plnokrevníků co do bitev jezdí znám a nejsou marní. Jen to riziko, že to bude plašan je poměrně vyšší než u běžného teplokrevníka.
A určitě nemusí mít žádný předchozí speciální výcvik, bohatě stačí základní přiježdění. Když už tedy musí být, tak u westeňáka je výhoda, že už bude znát ovládání jednou rukou.

Eifel

Příspěvek07 pro 2016 23:53

Těžko se někomu radí, když člověk o sobě nic nenapíše. Třeba jak dlouho jezdí, jak je veliký a kolik chce investovat.

Jakub Tyl

Příspěvek08 pro 2016 16:32

Tom píše:Ale skrze toho koně jsi Eifele nějaký postřeh nahodit mohl.
Co se mě týče, tak kůň pro reenactment by měl být klidný, snadno ovladatelný, přiměřeně chodivý a především snášenlivý s ostatními zvířaty. Takže bych vyloučil hřebce, dostihové koně a víceméně i plnokrevníky. Ikdyž pár plnokrevníků co do bitev jezdí znám a nejsou marní. Jen to riziko, že to bude plašan je poměrně vyšší než u běžného teplokrevníka.
A určitě nemusí mít žádný předchozí speciální výcvik, bohatě stačí základní přiježdění. Když už tedy musí být, tak u westeňáka je výhoda, že už bude znát ovládání jednou rukou.

Díky moc,

Já právě jezdím na plňasovi, ale má zlaté srdce. Nelekne se vůbec ničeho, ani když se třeba střílí nebo něco. Je hodně poslušný a citlivý. Je to bývalý dostihák, ale jak říkám, on je opravdu výjimečný kůň. Snažím se na něm jezdit jednou rukou v terénu a docela nám to jde, ale cítím, že to není úplně ono a nemáme prostor to moc cvičit protože na něm jezdí mnoho lidí. Já tomu koni věřím a šel bych s ním do čehokoliv ale problém je v tom, že tenhle koník není můj a majitelům by se asi nelíbilo, kdybych si na něm cvičil s šavlí a tak podobně.
Jinak díky moc za info. Hodně mi to pomohlo.

Máte třeba zkušenosti s internetovými inzeráty, někdo říká, že jsou dobré, někdo říká, že by tam koně nekoupil? Třeba stránky jako www.equimarket.eu a tak...
Mě je jasné, že ke koni stejně budu muset přibrat veterináře a kováře, ale ti něco stojí, takže jestli má vůbec cenu se těmi internetovými inzeráty zabývat.

Nakonec se ještě zeptám jestli je lepší koně na reenacment kovat, nebo je to podle potřeby? U nás ve stáji se třeba koně moc nekovají a podkovy se dávají jen tam, kde je to vyloženě potřeba.

Jakub Tyl

Příspěvek08 pro 2016 16:52

Eifel píše:Těžko se někomu radí, když člověk o sobě nic nenapíše. Třeba jak dlouho jezdí, jak je veliký a kolik chce investovat.

Mě šlo spíš o kritéria z pohledu reenacmentu, než osobního výběru. Z osobního pohledu již mám nějakou představu o tom co chci. Ale jestli to pomůže tak:
1) Jezdím dost dlouho na to abych si myslel, že na to mám :)
2) Mam 177 cm a asi 90kg
3) kolik chci investovat je ještě otázka, může to být hodně, ale také to může být docela omezené a výsledek teď záleží na mnoha faktorech. Když budu počítat s tou horší variantou, tak můj strop bude někde okolo 60-70 000.

Moje představa koně je:
Valach
Věk: 7-10 (Přiježděný, ale ještě relativně mladý)
Teplokrevník nebo Plňas (asi spíš Teplokrevník)
160-170 cm
Citlivý (musí být zvyklí i bez bičíku), energický (zvládne trysk a chodí svižně), poslušný a klidný.
Co se týče barvy, tak na tom sice tolik nesejde, ale mám lepší zkušenosti s hnědáky a tmavšími koňmi, takže s nimi budu asi mít i lepší mentální vyrovnanost (sebedůvěru).
Jsem ochotný tolerovat některé nedostatky koně při koupi, které se dají odstranit přístupem.
Bydlím na kraji Prahy a mám tu v blízkosti několik potenciálních stájí k ustájení s tím, že bych asi šel pro ustájení ve venkovním boxu.

Opravte mě, pokud třeba myslíte, že je něco hloupost.

Eifel

Příspěvek08 pro 2016 21:13

Máš ode mne SZ

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí