Právě je 20 led 2018 23:13

Tresty (zejm. tělesné) v jednotl. armádách

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva

Leon

Tresty (zejm. tělesné) v jednotl. armádách

Příspěvek12 úno 2017 14:45

Občané vojáci i důstojníci, prostě reenacteuři, případně prostí diváci nebo čtenáři, zajímaly by mne dobové skutečnosti a doklady (v množství a podrobnostech pro nevzdělance únosném) ohledně TRESTÁNÍ – zejm. TĚLESNÉHO – v armádách koaličních i napoleonských či republikánských (1789-1815); především tedy jejich ROZDÍLY, pokud možno v jazyce domorodém čili českém, popř. bratrském slovenském. (Bratranecký polský už by představoval značnou překážku, narozdíl od vlastnického ruského. Na jazyky mimo širou rodinu slovanskou se budu tvářit jako že jim nerozumím.) Mám tím na mysli vaše vlastní znalosti (vaše dovednosti v daném oboru mne nezajímají), případně znalosti o znalostech cizích a dokladech písemných i ústních.

PODNĚT je tento: Prý – na rozdíl od armád koaličních – byly ve francouzské armádě ZAKÁZÁNY tělesné tresty; nahrazovala je však údajně větší míra trestání „neformálního“, tj. jdoucího mimo zákonný řád (od spolubojovníků), zakotvených pouze zvykově. Můžete mi k tomu něco říci? (Nevím naprosto nic, takže je pravděpodobné, že cokoli povíte či napíšete, bude pro mne objevné.)

Mým úmyslem je – kromě toho hlavního, věcného, totiž dozvědět se něco o námětu – také zjistit, kolik strašidel se tu, v těchto zříceninách bývalého fóra, kromě mě dosud pohybuje.

Co dělá ADMINKO? Žije ještě? Nezastřelil ho na nějaké vaší ukázce rakouský granátník, nezadupala do země ruská kavalerie (jezdectvo, ne jízda)? (Ptám se na něj, protože by mne zajímalo, zda existuje – čistě teoreticky – možnost obnovit původní podobu fóra, např. u nějakého jiného webhostitele, nebo jak se ti čerti nazývají. Jinak může spočívat v pokoji. Opakovaně mu vyřizuji svou poklonu za naprosto skvělou a jedinečně esteticky zvládnutou bývalou podobu fóra, která již neexistuje.)
Jakub píše:Ano, diskusní fóra na internetu mírně skomírají, ano, fejsbuky a jiné věci jsou jim zdatnou konkurencí; ale příspěvek o Slavkovu 2014 tu má za necelé dva dny skoro 50 přečtení, takže bych to nepodceňoval až tak... :-)
No tedy, JAKUBE, pokládal jsem Tě za realistu, místy snad až za cynika (to však připisuji na vrub spíše občasnému nadměrnému užívání levného bordeaux, nikoli Tvé skrytě jemné povaze), ale v tomto bodě se mi jevíš naprostým idealistou, až snílkem, řekl bych. Setrváváš dosud v tomto svém optimistickém a mile pošetilém přesvědčení? (Možno rozebrat v odd. Techbox, tématu „Návštěvnost“, odkud citát pochází.)

Obracím se zvláště na Tebe, protože Tě tu považuju za jakéhosi „ducha Elsinoru“. Můžeš mi doporučit podobné z řad rakouských a ruských (popř. i jiných zúčastněných), kteří by k právě otevřenému námětu „tělesného trestání a rozdílů v něm mezi jednotlivými armádami“ měli co říci?

Co na to Mistr Kovařík (Jiří)? U něj se nedá něco najít? (A když ano, pak kde přesně?)

P.S.:
Boko píše:
Jakub píše:Boko, tvá moudrost mě vždy fascinovala, a ty to dobře víš.
To jsem rad. Dam si tedy zde opet par mesicu oraz (stejne nikomu nechybim) a muzes byt zase jedinym kazatelem dobra :)
BOKO, chybíš mi tu. Myslím to upřímně, věř mi a nepochybuj. (JAKUBA nech stranou, bude to patrně nenapravitelný bonapartista; co od takových můžeš čekat?!) Potřebuju příznivce carské knuty stejně jako zapřisáhlé monarchisty (třeba CHOUANA) podobně jako velbloud vodu. Vlastně to je špatný příměr - chtěl jsem říci, že se bez nich neobejdu.
Mír šíším, válku paňácům!

Jakub

• Jednotka: Le 57e de ligne.

Re: Tresty (zejm. tělesné) v jednotl. armádách

Příspěvek13 úno 2017 12:14

Kdysi k tomu jeden mladý badatel ve sborníku Třetí koaliční válka (http://www.austerlitz.org/cz/sbornik-tr ... alka-1805/) napsal toto:

Zákon z 21. brumairu roku V (11. listopadu 1796) stanovoval výčet vojenských deliktů a příslušných trestů. Výčet byl vytištěn na posledním listu vojenské knížky každého vojáka a poddůstojníka a na dveřích ubikací v kasárnách. Armádní soudní instituce se dělily na stálé a dočasné.

Mezi stálé patřily tzv. stálé válečné rady (conseils de guerre permanents), jež byly ustaveny v rámci každé divize (armádní i vojenské) a do jejichž kompetence patřilo souzení veškerých vojenských deliktů vojáků a civilních osob přiřazených k armádě; tzv. revizní rady (conseils de révision), což byly odvolací instance pro rozsudky stálých válečných rad, zabývaly se však pouze formální stránkou rozsudku; a zvláštní kriminální soudní dvory (cours de justice criminelle spéciales), což byly běžné kriminální soudy, k nimž byli přiřazeni tři důstojníci pro souzení kriminálních deliktů, jichž se dopustili vojáci.

Dočasnými institucemi byly tzv. zvláštní válečné rady (conseils de guerre spéciaux), jež byly svolávány vojenským velitelem (commandant d’armes) daného místa pro souzení dezertérů a po vynesení rozsudku byly rozpuštěny; a tzv. zvláštní vojenské komise (comissions militaires spéciales), jež svolával velitel armády, nebo sboru pro souzení špiónů, přeběhlíků a jejich kompliců – komise se rozešla po vynesení rozsudku, který byl proveden do 24 hodin bez možnosti odvolání.

Tresty byly velice pestré. Vedle trestu smrti to byly: věznění v železech, věznění s koulí na noze a vězení v délce několika let, pokuty v různé výši i dlouhodobé veřejné práce. Za menší přestupky byla uložena vazba, trestnice o chlebu a vodě, práce navíc. S výjimkou švýcarských jednotek, kde byl výprask holí do roku 1811 běžným trestem, byly tělesné tresty oficiálně zrušeny na počátku revoluce. Mezi vojáky pak existovaly všemožné, důstojníky tolerované, rafinované i méně rafinované tresty pro potrestání obecně nepřijatelného chování (drobná krádež, špatně uvařená polévka, opozdilství před bitvou, atp.) – nejčastější byla savate, při které nejzkušenější vojáci roty stanovili provinilci počet kopanců do oblasti hýždí. Takto vytrestaný voják se jen těžko mohl dočkat povýšení, nebo přijetí do elitní roty.

Vedle zmíněných trestů na základě odsouzení existovaly doprovodné sankce, o nichž podle postavení provinilce rozhodoval plukovník, ministr války, nebo císař osobně. Byly to degradace (dégradation, zbavení hodnosti), disciplinární retrogradace (rétrogadation disciplinaire, snížení hodnostního stupně kvůli kázeňskému přestupku) a propuštění (destitution). Suspendování (suspension, zbavení funkce) nebylo trestem, ale dočasným opatřením provázejícím vyšetřování, stejně jako vazba (arrestation). Podobně mohla být retrogradace jen důsledkem reorganizace, nikoli disciplinárním opatřením. V Císařské gardě bylo běžným disciplinárním opatřením vrácení provinilce k řadové jednotce.

Pochybuji, že slovo "zakázány" odpovídá správně tomu, co si myslím, že se stalo, totiž že oficiální, předepsané tělesné tresty jednoduše z vojenského trestního zákoníku zmizely. Běžná savate, kdy dali spolubojovníci provinilému na prd*l za to, že něco provedl, byla s ohledem na četnost zmínek nadřízenými tolerována či ignorována; tolerována třeba tam, kde to vhodně nahradilo papírování spojené s řádným potrestáním, jak si to představuju. Nicméně nechat vojáka zmrskat lískovkou, to se skutečně již nedělo, nebo tedy nevybavuju si, že bych něco podobného někde četl.

Jediný z poddůstojníků, který nosil ve fr. armádě hůl, byl adjutant-poddůstojník. Byla jakýmsi odznakem jeho hodnosti; z titulu své funkce se ovšem tento člověk zabýval dohledem nad plněním povinností ostatních poddůstojníků, a s mužstvem se neměl důvod z výšin svých bezmála důstojnických epolet zahazovat.

Setrváváš dosud v tomto svém optimistickém a mile pošetilém přesvědčení?

No tak řekněme, že po dalších dvou či třech letech to ještě o něco více trpí dezercí tady. Uniká mi ovšem smysl lamentace tímto směrem. Kdo sem jde, sem jde, píše, kdo píše, no a až to Admin zabalí, tak to zapijeme.
Le Terrible que rien n'arrête !

Leon

Re: Tresty (zejm. tělesné) v jednotl. armádách

Příspěvek13 úno 2017 15:49

Díky moc, JAKUBE. No a v kterém že to článku toho sborníku to vlastně je – abych v něm nemusel dlouze hledat? Z toho jeho OBSAHU mi to není úplně a s naprostou a bezvýhradnou jistotou jasné. :-)

Obzvláštní dík i za upozornění na celý sborník, jelikož článek Miloslava Pojsla „P. Alois Slovák a idea Mohyly míru“ nepochybně potěší mé srdce pacifisty.

Zdá se, že je tam řada dalších pozoruhodných statí – doufám, že styk Napoleona Bonaparte a Jana Evangelisty Purkyně probíhal ve vší počestnosti. Jak jsem bryskně (dříve „briskně“) zjistil, byl N. o 18 let starší a v době bitvy u Slavkova dosáhl Jan Evangelista Purkyně zletilosti (dle současného, ne soudobého zákoníku). Co spolu kuli?

Jakub píše:S výjimkou švýcarských jednotek, kde byl výprask holí do roku 1811 běžným trestem, byly tělesné tresty oficiálně zrušeny na počátku revoluce. Mezi vojáky pak existovaly všemožné, důstojníky tolerované, rafinované i méně rafinované tresty pro potrestání obecně nepřijatelného chování (drobná krádež, špatně uvařená polévka, opozdilství před bitvou, atp.) – nejčastější byla savate, při které nejzkušenější vojáci roty stanovili provinilci počet kopanců do oblasti hýždí.
No, a jaké tedy panovaly zákony a zvyklosti u armád koaličních? (A před Francouzskou revolucí se jednalo, pokud jde o tělesné tresty, výlučně o ten výprask lískovkou, nic jiného?)

Jakub píše:No tak řekněme, že po dalších 2 či 3 letech to ještě o něco více trpí dezercí tady.
Dezertovat se dá od armády, ne od bědných skupin bloudících marodérů.
jakub píše:Uniká mi ovšem smysl lamentace tímto směrem.
Smyslem bědování je projevit lítost a vyjádřit veřejně neskonalý žal nad nenahraditelnou ztrátou.
Jakub píše:Kdo sem jde, sem jde, píše, kdo píše,…
To jsou ovšem bezobsažné tautologie, JAKUBE. Kdybys o tom snad pochyboval, dalo by se to dokázat z axiomů (1) A –> (B –> A) a (2) [A –> (B –> C)] –> [(A –> B) –> (A –> C)], za pomocí dvojího užití odvozovacího pravidla „modus (ponendo) ponens“ v Hilbertovském systému výrokové logiky, při nahrazení B/(A–>A) a C/A.

Měl bys spíše přiznat: „Jde či píše sem, kdo chce, stejně jako dřív, akorát, že takových je nyní na rozdíl od dřívějška jak hub na poušti, a to mimo jiné i proto, že vzhled fóra je odpudivý a obsah nepřehledný a z velké části ztracený.“
Jakub píše:…no a až to Admin zabalí, tak to zapijeme.
Až to zabalí i ADMINKO, tak se možná my dva zbývající „géniové loci“ ožereme, bylo by asi přesnější. (Kdybys slíbil, že to za mě zatáhneš, tak bych tu možná vydržel až do hořkého konce. ... V opačném případě hrozí, že po dosažení počtu 666 příspěvků tu po mně zbude jen síra, smrad a díra v pravém horním konci fóra.)

Já to tu nechci rozvíjet, aby to nedopadlo jako v tématu „Stocklaska vs. (Slovák vs. Stocklaska)“. Nadhodil jsem to jen proto, že by mne zajímalo, zda by byl – čistě teoreticky vzato – ADMINKO nebo někdo jemu podobný, v IT vzdělaný, schopen obnovit (v příhodném prostředí a za příznivých okolností) původní obsah fóra, tzn. zda jej máte v nějaké formě uložený.

… A taky bych na tohle téma („tělesné tresty v armádách koaličních a francouzské, v období 1789-1815“) rád přilákal někoho věci znalého (či s populárně-naučnou literaturou obeznámeného) ze strany zpuchřelého mocnářství neb carského samoděržaví, popř. proradného Albionu atp. (Což se dělá v českých poměrech obvykle tak, že lidé začnou společně na něco nebo na někoho nadávat. Bědování bývá jen takový rozjezd.)
Mír šíším, válku paňácům!

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí