Právě je 20 led 2018 23:07


novela evropské Směrnice 91/477/EHS

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva

Jakub Tyl

  • Příspěvky: 12
  • Registrován: 04 říj 2016 12:52

novela evropské Směrnice 91/477/EHS

Příspěvek19 kvě 2017 10:52

Ještě jsem tu zatím nenarazil na téma, které jistě ohrožuje období Napoleonských válek. Jedná se o novelu evropské Směrnice 91/477/EHS. Tedy rekategorizace palných zbraní a tím zpřísnění jejich vlastnictví a užívání.

Existuje nějaký plán B? Jak se s tím bude Napoleonika vypořádávat?

http://historienezabije.cz/

https://www.facebook.com/historienezabije.cz/
Uživatelský avatar

Jakub

  • Příspěvky: 3724
  • Registrován: 11 úno 2005 16:39
  • Jednotka: Le 57e de ligne.

Re: novela evropské Směrnice 91/477/EHS

Příspěvek18 črc 2017 12:04

V zásadě jde o tři věci.

První je, nejspíše malá až velmi malá, naděje, že Česká republika uspěje se žalobou proti směrnici, kterou v důsledku nebude třeba implementovat v dnešní podobě, a EU bude muset (?) přijít s nějakým formálně poctivěji zpracovaným textem.

Druhá je, že implementace směrnice do našeho právního řádu je věcí našeho ministerstva vnitra, vlády, parlamentu. Jestliže jde o zrušení kategorie D, neznamená to nutně, že nová, rozšířená kategorie C nemůže mít podkategorie, které v nějakém rámci v případě objektivně neškodných a nezneužitelných replik starých zbraní bude možné držet, nabývat a nosit za stávajících podmínek, dokonce si lze představit i jejich rozumné zpřesnění a zjednodušení. Než tohle nastane, a je to běh na dlouhou trať a termíny i bez žaloby jsou naprosto šibeniční a v praxi patrně nereálné, platí stávající zákon o zbraních a střelivu a nic se nemění.

S tím ovšem souvisí věc třetí. Směrnice explicitně požaduje pro cestování mezi členskými státy evropský zbrojní pas. Ten ovšem nelze (snadno a automaticky) vydat, není-li zbraň (resp. replika zbraně; originálů, historických zbraní se směrnice netýká... zatím) registrována, evidována. Z toho pak na nás čekají nepříjemnosti potenciální ve chvíli, kdy některé z našich oblíbených vojensko-historických destinací implementují směrnici dříve než my, resp. začnou-li vyžadovat evropský zbrojní pas dříve, než bude u nás možné současnou zbraň kategorie D registrovat; čímž se implementace či změna zákona v tomhle ohledu do jisté míry stává paradoxně naším zájmem. (edit: EZP podle zkušeností lze vydat pro současná déčka i bez ZP, a místo výrobního čísla se uvádí číslo tormentačního protokolu, pokud výrobní číslo není)

ISVHČR (historienezabije) je v kontaktu s ministerstvem, které je velmi vstřícné a minimálně naše obavy vyslechlo a nějakou formou se, věříme, připravovaný zákon podaří sepsat tak, aby v našich terorismem ani kriminalitou se nezabývajících řadách způsobil co nejmenší škody. Jde mj. o dočasné střelnice a další detaily; a obecně je náš zájem a zájem státu objektivně společný: zbytečně a samoúčelně nevystavovat ani nás ani státní orgány administrativní zátěži.

J.
Le Terrible que rien n'arrête !

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé