Právě je 20 led 2018 23:08


Vojenský špitál Vyškov

Pro všechny příznivce a přátele reenactmentu
  • Autor
  • Zpráva
Uživatelský avatar

Malý Jauda

  • Příspěvky: 533
  • Registrován: 01 srp 2005 17:21
  • Jednotka: Les Marines

Vojenský špitál Vyškov

Příspěvek26 čer 2017 13:09

Zdravím všechny,
ti co byli v Seredi už mají přibližnou představu o čem je toto téma.
Pro ostatní to určitě v mnohém novinka. Vždyť Vyškov je z pohledu tzv.
napoleonského období tak "nezajímavý".
Tak snad jsem Vás trošku navnadil.
Uživatelský avatar

Malý Jauda

  • Příspěvky: 533
  • Registrován: 01 srp 2005 17:21
  • Jednotka: Les Marines

Re: Vojenský špitál Vyškov

Příspěvek27 črc 2017 21:01

Zdravím všechny v tento okurkový čas.
A tak myslím, že je čas na další informace o Vyškovu.

„Nedaleko Prostějova, Vyškova
odpadla mně z mého koňa podkova.
Ej, okuj mně ho, kováříčku, okuj,
nehodí sa pod husára můj kůň.“
(lidová píseň)

V nedlouhých dějinách našeho moderního státu je město Vyškov všeobecně vnímáno ve spojitosti s armádou. Od pluku útočné vozby prvorepublikové Československé armády, přes vojenské výcvikové zařízení německé okupační armády až po současné umístnění vojenských vzdělávacích zařízení současné armády České republiky.
Malé, a vlastně téměř dnes neznámé je povědomí o existenci několika vojenských nemocnic, které ve Vyškově poskytovali péči vojákům mnoha desetiletí na přelomu 18. a 19. století. Během této doby tyto nemocnice ve Vyškově zaopatřili tisíce vojáků všech armád v té době válčících stran. Smutným faktem je také, že několika tisícům vojákům byla zde také poskytnuta i péče poslední a jsou na území města Vyškova pohřbeni. Dnes v již neoznačených hrobech, i když jejich jména zapomenuta nejsou. V současnosti jsme se seznamů zapomenutých v archivech identifikovali na stovky jmen vojáků souvisejících z „vyškovskými“ vojenskými nemocnicemi.
Mylné, ale převládající tvrzení, že v Rakouské armádě bojovali Rakušané, vyvrací doplňovací okrsky pluků vojáků zde ošetřovaných. Například se jedná o 8. pěší pluk Huff – Jihlavsko, 10. pěší pluk Carl von Kheul – Českobudějovicko, 20. pěší pluk Kaunitz – Opavsko, 22. pěší pluk Lacy – Znojemsko a třeba také známý pěší 35. pluk Brentano s doplňovacím okrskem Plzeňsko, známější pod přezývkou „pětatřicátníci“.
Česky původ vojáků zdůrazňují typická jména nalézající se v seznamech padlých vojáků např. Drábek, Procházka, Jurka, Hruška, Vacula atd.
Dalším opomíjeným faktem je, že Vyškov byl nedílnou součástí dějin světově známé „Bitvy u Slavkova“. Na konci roku 1805 na jižní Moravě svedly Francouzská a spojenecká Rusko-Rakouská vojska tuto nezpochybnitelně významnou bitvu, ale již méně známá bitva se souběžně odehrála i ve Štokách u Jihlavy. K těmto však také patří i dvě bitvy o město Vyškov, tyto sice nezapomněl vzpomenout L.N.Tolstoj ve svém díle Vojna a mír, ale úspěšně je přehlíží mnozí historici a dějepisci od minulosti po současnost.
Snad i tyto uvedené obecná fakta, a další námi zpracovávané zapomenuté informace vejdou do podvědomí nejen Vyškovanů.
Věříme, že také důstojným označením míst posledního odpočinku zde padlých vojáků, které připravujeme, se podaří přilákat zájemce nejen o historii Vyškova a Jižní Moravy, ale i o vlastní genealogické bádání své vlastní minulosti.

S přáním pěkných dnů AHOY.

MichalL

  • Příspěvky: 68
  • Registrován: 13 pro 2004 00:22
  • Jednotka: grenadiers au 18e Régiment d´infanterie de ligne

Re: Vojenský špitál Vyškov

Příspěvek25 srp 2017 10:31

Výborně!
"Brave 18e, je te connais, l'ennemi ne tient pas devant toi"

Zpět na Reenactment a vše co s ním souvisí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé